Kazanırken hataları da görmek gerekir - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Kazanırken hataları da görmek gerekir

Bu haber 25 Aralık 2022 - 10:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Futbolun en doğrularından biriside” kazanırken hataları görmektir”
Evet,Sivasspor İstanbul’da Kasımpaşa’dan çok ama çok önemli bir galibiyet aldı. Her takımın galibiyete ihtiyacı vardır ama ligdeki konumu gereği Sivasspor’un daha fazla ihtiyacı vardı,onuda almayı başardı.
Maça bu açıdan bakıldığında Sivasspor’u aldığı galibiyetten dolayı yürekten tebrik etmek gerekir.
Gelelim maça,yani Sivasspor’un nasıl oynadığına?
Rıza hoca maça değişik kadro ve taktikle çıktı. Savunmayı Caner,Goutas ve Camara ile kuran Rıza hoca,Gradel’i kenarda bekletip, Charisis’i sahaya sürdü.
Sivasspor ilk ciddi atağında golü buldu,hemde öyle bir gol ki,futbolculara ders olarak göster!
Sivasspor’da forma giyen futbolcuların büyük çoğunluğu basiti yapmazken,mantığını ve aklını kullanmazken,Dia Sabia,futbolda yetenek kadar aklın,zekanında ne kadar önemli olduğunu gösteren bir gol attı.Gol öncesi soldan bindirme yapan Uğur’u görmesi,sonra topu tekrar istemesi ve nihayetinde vuruşu,dediğimiz gibi tam derslik pozisyondu.
Sivasspor’da sezon başından bu yana hemen her maçta yapılan basit top kayıpları,Kasımpaşa maçında da fazlasıyla yapıldı. Kimi zaman rakip futbolcuların beceriksizliği,kimi zamanda şans bizden yana oldu ve direkler gol yememize mani oldu. Her zaman bu kadar şanslı olamayız.
Özellikle Caner’in,Camara’nın zaman zaman Robin Yalçın’ın yaptığı hatalar affedilir gibi değildi.
Yenilen gole bakın! Sağ kanattan uzun top atılıyor,Camara topu kafa ile rakibinin önüne indiriyor,oda çok rahat topu alıp diğer kanada atıyor,bizim Caner’de rakibine “Hadi vur” der gibi müsaade edince skor 1-1 oldu.
Maçla ilgili çok derslik pozisyonlar.Teknik heyet bunlardan ders çıkarırmı bilemem,hatta sanmıyorumda.Çünkü bu hatalar yine yapılmıyor,her maç tekrarlanıyor.
Beraberlik golünü yemeden önce Sivasspor skoru 2-0 yapacak pozisyonu buldu. Sabia topu çok iyi getirdi,Robin’e verdi,tekrar aldı,tekrar verip topu önüne atmasını istedi ama Robin yanlışı tercih edip uzaktaki Yatabare’ye atmak istedi ve rakibine gidincede o top döndü gol oldu skor 1-1 oldu. Zaten insanı üzende böyle goller yenilmesi..
Özetle,alınan galibiyet müthiş,oynanan futbol düşündürücü.
Rıza hoca, daha önce böyle kötü futbol oynamayı “ 3-4 günde bir maç oynuyoruz futbolcular yorgun,yada onlara bıkkınlık gelmiş olabilir” gibi açıklamalarla izah etmişti. Oysa Rıza hocanın,milyon dolarlara imza atan,işi futbol oynamak olanların bıkkınlık veya yorgunluk gibi mazeretlere sığınılmasının çok saçma ve komik olduğunu bilmesi lazım.
Eğer Rıza hocanın dediği doğru olsaydı, yaklaşık 1,5 aydır lig maçı oynamayan Sivasspor’un Kasımpaşa maçında sadece skor değil,futbol olarakta üstün olurdu.
Öyle değilmi?

Abdullah Yiğit[email protected]