Kendiniz olun - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Kendiniz olun

Bu haber 31 Ocak 2022 - 10:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas, kadim şehir

Sivas,doğuyu-batıya,güneyi -kuzeye bağlayan önemli bir şehir

Sivas, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı, yiğidin harman olduğu bir şehir

Sivas üzerine bu güne kadar çok sözler sarf edildi.

Gerçekten de Sivas, tarihi dokusu ile Türkiye’nin en gözde ve özel şehirlerinden birisi. Medeniyetler şehri Sivas’ı anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalır.

Sivas, birlik ve beraberliğin en güzel  örneklerinin  yaşandığı bir şehir.

Ama, bu şehirde yaşanan birlik ve beraberlik kıskanılmaya başladı.

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın  hayata  geçirdiği ve Türkiye genelinde adından söz ettiren projeler. Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in insan odaklı çalışmaları ve sosyal belediyecilik  anlayışı  ile ilgili hizmetleri. Kurum ve kuruluşlar arasındaki birlik ve beraberlik

Ben “ duygusundan uzak “Biz “ duygusu ile ortak çalışma ve bu çalışmaların getirdiği başarılar birilerini kıskandırmaya başladı.

Gerçeği görmemezlikten gelen  aynaya bakmaktan dahi kaçınan  klavye kahramanları sanal alemde hazımsızlıklarını  ve kıskançlıklarını  açıkça sergilemeye başladı.

Kıskançlık, içerisinde özgüven eksikliği ve yetersizlik duygularını barındırır. Kişinin veya kişilerin  öz güveninde eksiklik olduğu zaman, kendilerini  yetersiz, değersiz ve önemsiz hissetmeye başlarlar.

İki yüzlülük ve riyakarlıkla  ön plana çıkan ve kendilerinde bir varlık hisseden  bu tipleri bu  günlerde çok görmeye başladık.

Birlik ve beraberlik, ortak çalışma ve bu çalışmaların getirdiği başarıyı hazmedemeyenler  dedikodu mekanizmasını  çalıştırarak  kendilerini ön plana çıkarıp bir varlık hisseden bu türler  aynaya baksalar  gerçeklerle yüzleşecekler ama, bunu dahi beceremeyecek kadar aciz  durumdalar. Kısacası  kendilerini dev aynasında görüyorlar ama, sonuç deve kuşu misali

Mevlana, ne güzel öğütlerde bulunmuş ama, bu türler bu öğütlerden bile nasiplenecek kadar yürekli değiller.

Gelin Mevlanın 7 öğüdüne kulak verelim.

Cömertlik ve yardım etme konusunda akarsu gibi ol.” sözünde Mevlana herkese eşit ve cömert davranılması gerektiğini ve insanlara akarsu gibi ulaşabilmemiz gerektiğini anlatmaktadır.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.” sözünde Mevlana insanları bir güneş gibi ısıtmalı şefkat ve sevgi ile ısıtmamız gerektiğini anlatmak istemiş merhamet dileyen insanlara karşı merhametli olmamız merhametli davranmamız gerektiğini anlatmaktadır.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.” Mevlana bi gece gibi kötülükleri ve hataları insanlara açık etmememiz gerektiğini söylemiştir.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.” bir ölü ne kadar sessiz ise o kadar hisset ve asabiyet karşısında sessiz , bir ölü ne kadar sakin ise hiddete ve asabiyete karşı o kadar sakin olmamız gerektiğini anlatmıştır.

Tevazu ve alçak gönüllükte toprak gibi ol.” Toprağa su ve güneşi verdiğimizde bize sunduğu meyveler gibi insanlara alçak gönüllü davranıp karşılığında böbürlenip övünmemeliyiz.

“Hoşgörülülükte deniz gibi ol.” Mevlana hoşgörülü davranmayı denizler gibi düşünüp bol ve engin oluşundan bahsetmiştir. Bizlerin de denizler gibi engin davranmamız gerektiğinden bahsetmiştir.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.” Mevlana bu son öğütün de insanlara olması gerektiği gibi davranıp dolandırmamak ya da insanları aldatmamamız gerektiğini ikiyüzlü olunmasının yanlış olacağını anlatmıştır.

Bu sözlerin üzerine söz söylemek çok yanlış olur.

Şehri kıskananlar,şehirde yapılanları görmemezlikten gelenler,.dedikodu mekanizmasını çalıştırıp kişiler üzerinde  etkili olmak isteyenler,”biz duygusundan uzak “ ben “ duygusu ile  kendilerinde bir varlık hissedenler size tavsiyem

Ya olduğunuz gibi görünün,ya da göründüğünüz gibi olun.

Bukalemun olmaya gerek yok.

 

Kemal Çağlayan[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.