Rektör Alim Yıldız’ın 4 Eylül Sivas Kongresi Mesajı - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Rektör Alim Yıldız’ın 4 Eylül Sivas Kongresi Mesajı

Bu haber 04 Eylül 2022 - 13:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 4 Eylül Sivas Kongresi yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Sultanşehir, Âlimler Diyarı gibi isimlerle anılan, Anadolu’nun askeri, idari ve ticaret merkezleri arasında yer alan Sivas’ımız Cumhuriyete giden yolda önemli mihenk taşlarından biri olmuş, kurtuluşu hazırlayan kararlar bu şehirde verilmiştir.

Vatan topraklarının işgal altında olduğu bir dönemde Sivas büyük bir cesaret ve irade örneği ortaya koyarak yeni devletin kurulmasındaki yol kavşakları arasında yer almıştır. Geçmişinden aldığı güç ve geleceğe olan inancıyla Sivaslılar kurtuluş ruhunun tüm yurda temayüz etmesinde öncülük etmiştir.

4 Eylül 1919, milletin kendi istiklalini korumak için, kendi azim ve kararını ortaya koyduğu bir gündür. Bağımsızlık düşüncesinin ruhlarda bir kez daha inkişaf ettiği 4 Eylül Cumhuriyetimiz için destansı bir gündür. 108 gün boyunca Gazi Mustafa Kemal’i ağırlayan Sivaslılar, vatanın bölünmez bütünlüğüne, milletimizin istiklal ve istikbaline aynı aşk ve heyecanla bağlıdırlar.

Bu duygu ve düşüncelerle, Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kongre Delegeleri olmak üzere, tüm kahramanlarımızı ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.