Seçmeler - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Seçmeler

Bu haber 03 Temmuz 2022 - 23:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Profesyonel Futbol kulüpleri seçme yaparak transfer yapar mı? Eskiden olurdu, çünkü o zamanlarda iletişim araçları bu kadar yaygın değildi. Kayıt sistemi gelişmemişti. Alt yapı diye bir şey tam oturmamıştı. Futbolcular genelde 15 yaşından sonra sokakta top oynarken keşfedilerek kulüp lisansları çıkarılırdı. Kulüplerin sporcu takip diye bir departmanı yoktu. Menajer diye bir meslek hayat bulmamıştı. Ya şimdi kim nerede hangi ayağını hangi hareketle kullanıyor herkes biliyor. Haliyle seçme sözcüğü artık saçma kalıyor.

Günümüzde futbolcu seçme işlemini bir ihtimal, belki gelişim ligi olarak tasarlanan üçüncü lige yeni yükselen takımlar yapabilir. Üçüncü ligin üstündeki liglerde seçme yaparak oyuncu alma işi laf ola beri gele işidir.

Günümüzde seçmeler 11 yaşındaki çocuklar arasından kulüplerin açtığı yaz spor okullarında veya Milli eğitimin okullarındaki beden eğitimi öğretmenleri tarafından yapılıyor. Yeteneği olan çocuklar kulüp lisansları çıkarılarak Futbola başlatılıyor. O çocuklar U 11’den başlamak üzere her yıl bir kategori atlayarak U19’a kadar yetiştirici liglerinde maça çıkıyor. 19 yaşına geldiğinde onları herkes görüyor ve biliyor. Eğer profesyonel bir lig takımında oynayacak kapasitesi varsa zaten o genç hiçbir seçmeye katılmaz zira buna gerek kalmadan onu kaparlar. Söz konusu seçmelere gelenlerin o kapasitesi yok demektir. O seçmelere Amatör kulüplerde oynayabilecek kadar topa vura bilenler gelir, onlarda işe yaramaz. Yani o yaşına kadar kimseye göstereceği kadar bir yeteneği kapasitesi yok ise siz seçme adıyla çıkardığınız deneme atrenmanında 19 yaşına gelmiş futbolcuyu 19 dakikada keşfedemezsiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki hiç mi olmaz, körün taşı da mı denk gelmez? Bu ihtimal Nasrettin hocanın göle bıraktığı yoğurt mayasının tutma ihtimali kadar bir ihtimaldir. O nedenle profesyonel Kulüp yöneticileri bırakın seçmeyi saçmayı da sezon öncesinde profesyonelce takviyeler yapın… Yoksa yıl boyunca saçmalardan seçmeler izlersiniz…