reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Seçmeler

Yayınlanma Tarihi : Google News
Seçmeler

Profesyonel Futbol kulüpleri seçme yaparak transfer yapar mı? Eskiden olurdu, çünkü o zamanlarda iletişim araçları bu kadar yaygın değildi. Kayıt sistemi gelişmemişti. Alt yapı diye bir şey tam oturmamıştı. Futbolcular genelde 15 yaşından sonra sokakta top oynarken keşfedilerek kulüp lisansları çıkarılırdı. Kulüplerin sporcu takip diye bir departmanı yoktu. Menajer diye bir meslek hayat bulmamıştı. Ya şimdi kim nerede hangi ayağını hangi hareketle kullanıyor herkes biliyor. Haliyle seçme sözcüğü artık saçma kalıyor.

Günümüzde futbolcu seçme işlemini bir ihtimal, belki gelişim ligi olarak tasarlanan üçüncü lige yeni yükselen takımlar yapabilir. Üçüncü ligin üstündeki liglerde seçme yaparak oyuncu alma işi laf ola beri gele işidir.

Günümüzde seçmeler 11 yaşındaki çocuklar arasından kulüplerin açtığı yaz spor okullarında veya Milli eğitimin okullarındaki beden eğitimi öğretmenleri tarafından yapılıyor. Yeteneği olan çocuklar kulüp lisansları çıkarılarak Futbola başlatılıyor. O çocuklar U 11’den başlamak üzere her yıl bir kategori atlayarak U19’a kadar yetiştirici liglerinde maça çıkıyor. 19 yaşına geldiğinde onları herkes görüyor ve biliyor. Eğer profesyonel bir lig takımında oynayacak kapasitesi varsa zaten o genç hiçbir seçmeye katılmaz zira buna gerek kalmadan onu kaparlar. Söz konusu seçmelere gelenlerin o kapasitesi yok demektir. O seçmelere Amatör kulüplerde oynayabilecek kadar topa vura bilenler gelir, onlarda işe yaramaz. Yani o yaşına kadar kimseye göstereceği kadar bir yeteneği kapasitesi yok ise siz seçme adıyla çıkardığınız deneme atrenmanında 19 yaşına gelmiş futbolcuyu 19 dakikada keşfedemezsiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki hiç mi olmaz, körün taşı da mı denk gelmez? Bu ihtimal Nasrettin hocanın göle bıraktığı yoğurt mayasının tutma ihtimali kadar bir ihtimaldir. O nedenle profesyonel Kulüp yöneticileri bırakın seçmeyi saçmayı da sezon öncesinde profesyonelce takviyeler yapın… Yoksa yıl boyunca saçmalardan seçmeler izlersiniz…

YORUM YAP

Ali İzgiTÜM YAZILARI
reklam

HAFTANIN MAÇLARI

KasımpaşaKasımpaşa
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

KonyasporKonyaspor
AlanyasporAlanyaspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

EyüpsporEyüpspor
AntalyasporAntalyaspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

GöztepeGöztepe
SivassporSivasspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

TrabzonsporTrabzonspor
FenerbahçeFenerbahçe
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

Adana DemirsporAdana Demirspor
SamsunsporSamsunspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

BeşiktaşBeşiktaş
GalatasarayGalatasaray
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

HataysporHatayspor
Çaykur RizesporÇaykur Rizespor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

İstanbul Başakşehirİstanbul Başakşehir
Bodrum FKBodrum FK
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

Gaziantep FKGaziantep FK
DETAYLI FİKSTÜR
reklam