reklam
reklam
DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.952.638 0.489

Sivas-Gebze Kardeşlik Köprüsü

Yayınlanma Tarihi :
Sivas-Gebze Kardeşlik Köprüsü

Bugün sabah saatlerinde Gebze Ticaret Odası ile Sivas Ticaret Odası arasında “kardeş Oda” anlaşması imzalandı. Her iki kadim kent için mutluluk verici bir anlaşma. Bir yanda Türkiye’nin ekonomik başkenti olma yolunda hızla ilerleyen ve neredeyse hedefine ulaşan Gebze, diğer yandan tarihi, kültürü, yerleşim konumu ama sanayisi ile hak ettiğini yeri bir türlü alamamış Türkiye’nin en fazla göç veren kenti Sivas…

Sivas benim doğduğum, büyüdüğüm, evlendiğim mesleğe ilk adım attığım ve tam 35 yıl yaşadığım bir kent. Gebze ömrümün 25 yılını aralıksız geçirdiğim Sivas’ın ardından en fazla yaşadığım ve gerçekten çok sevdiğim bir kent. Sivas ne kadar istediğini alamamış bir kültür şehri ise Gebze’de hak ettiği elinden alınmış, varlıkları senelerce sömürülmüş, ilçe olarak bırakılarak il hatta büyükşehir olması engellenmiş bir yerleşim birimi.
İstanbul ve Kocaeli arasında köprü olan 13 büyük sanayi bölgesi, bünyesinde barındırdığı yüzlerce fabrika ile Türk sanayisinin beynidir Gebze!
Sivas topraklarına düşman ayağı değmemiş, Selçuklu ‘ya başkentlik yapan büyük önder Mustafa Kemal’in “Cumhuriyetin temelini burada attım” dediği burcu burcu Türk tarihi kokan Türk dünyanın kültür mirası olan sultan şehirdir. Gebze ile Sivas’ın kaderi aynı paralelde ilerlemiş ne yazık ki gerçek değerine bir türlü ulaşamamış veya değeri tam anlamı ile anlaşılamamıştır.
Elbette Gebze ve Sivas ile ilgili yazılacak yüzlerce konuyu yan yana getirebiliriz. Hele 35 yıl Sivas, 25 yıl Gebze’de yaşamış bir isim olarak bunu en iyi yapacaklardan birisi de benimdir. Gazeteci gözü ile bu analizi gayet başarılı bir şekilde yapabilirim. Ama konumuz bugün bu olmamalıdır.
Konumuz Gebze ve Sivas arasında GTO ilişkili “kardeşlik köprüsü “dür.
Ne güzel yaptılar.
Gebze ve Sivas kardeş oldu. Her iki kurumun başında rüştünü ispatlamış, gönülleri memleket sevdası ile kavrulan iki başarılı isim var. Bir yanda Nail Çiler diğer yanda Mustafa Eken.
Gebze ve Sivas Ticaret Odalarının yaptığı bu anlaşma her iki kente çok şey katar. Sanayi işbirliği, kültür işbirliği, ticari yakınlaşma, bilgi ve bilişim paylaşımı, ortak stratejik hamleler yapılacak işler arasındadır.
Şimdi bu olayın bir de perde arkasına bakmak gerekir. Bu yakınlaşmanın kaynağını oluşturan iki ismi de unutmamak gerekir. Bunlardan ilki senelerden beri Gebze ile Sivas arasında köprü olan kadim Sivaslı Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan ve Gebze Ticaret Odası’nın son seçimlerinde aktif rol oynayan ve Sivas işadamları grubunu ortak bir noktada buluşturan Sivas Dernekler Birliği Başkanı Hamit Kuş. Adem Ceylan şimdiye kadar Sivas’ta yaptığı okul yatırımları ile dikkat çekmiş her fırsatta Sivas için mücadele etmiş gözbebeğimiz bir hemşerimizdir. O ahde vefa sahibi bir Sivaslı, doğduğu topraklara asla ihanet etmeyen bundan da gurur duyduğunu her fırsatta dile getiren bir işadamıdır. İnşallah diğerlerine de örnek teşkil eder.
Dernek Başkanı Hamit Kuş ve şimdiye kadar Sivas derneklerinde görev yapan tüm başkanlar ve yönetim kurulu üyeleri, gerek duruşları, gerekse yaşantıları ile örnek olmuş Gebze’nin dertleri ile dertlenerek Sivas kadar yaşadıkları bu topraklara sahip çıkmıştır. Son dönemde Hamit Kuş’un GTO yaklaşımı da bu perdenin aralanmasında çok önemli bir adım olmuş, yapılan başarılı organizasyon başarılı bir adım olarak kabul edilmiştir. Hamit Kuş’un da bu noktada hakkını vermek gerekir.
GTO’nun tartışmasız başarılı başkanı Nail Çiler yaptığı bu çalışma ile Sivaslıların gönüllerine su serpmiş, Gebze Ticaret Odası ile Sivas arasında yapılan bu protokolle Gebze sanayisine de yeni bir köprü kurmuştur. Çiler’e olan sempatimiz ve sevgimiz bir kat daha artmıştır.
Şimdi gönlümden geçenleri yazayım:
Sivas ve Gebze sanayicileri öncelikle Anadolu’nun sultan şehri Sivas’a yatırımlar noktasında bir araya gelmelidir. Türkiye’nin en fazla göç veren kenti olan Sivas’ın buna büyük ihtiyacı vardır.
Kültür kenti olan Sivas ile kültür ve turizm konularında işbirliği geliştirilebilir.
Sivas teknolojik olarak sanayi başkenti sayılabilir. Bu teknolojik gelişmeler Sivas sanayisi ile entegre edilerek büyük adımlar atılabilir. Sivas sanayi yatırımları noktasında büyük bir alana sahiptir. Sivas’ta kurulu bulunan OSB ile Gebze ve bölgesinde bulunan OSB’ler işbirliği ve dayanışma içerisine girebilir. Elbette bunlar bu protokolün ardından uzun uzun konuşulacaktır.
Bir isteğim de Sivassspor ve Gebzespor arasında bir köprü kurulmasıdır. Her iki kulübün sevgili başkanları bir araya gelerek bu iki kulüp kardeş kulüp ilan edilebilir. Sivasspor süper lig tecrübesine sahip olduğu için Gebzespor’a destek verebilir, futbolcu desteği sağlayarak gönüllere su serpebilir. Hatta diyorum ki lig arasında veya bir boşlukta Gebze’de Sivassspor ile Gebzespor bir hazırlık maçı oynayarak bu maçın gelirlerini Sivas Şehit Aileleri Derneğine bağışlayabilir. Olmayacak işler mi bunlar?
Kardeşlik anlaşmasında emeği geçenleri yürekten kutluyor başarılar getirmesi dileğiyle yazıma son noktayı koyuyorum.

YORUM YAP