reklam
reklam
DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.124.289 1.019

Sivas’ın Değil, Sivaslının Valisi

Yayınlanma Tarihi :
Sivas’ın Değil, Sivaslının Valisi

Başlığı okuduğunuz zaman bu sözleri kimler için söylediğimi elbette bilirsiniz. Bilmenize de gerek yok, Sivas’ta göreve başladığı andan itibaren “Sivaslıdan daha çok Sivaslı” gibi hizmet veren  Salih Ayhan’dan bahsediyorum

Başarı için çok şey yazılır, çizilir söylenir.

Başarı ve başarının altında yatan gerçekleri  görmek lazım.

Hatta, Victor Hugo’nun  dediği gibi “ Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil,akıllı ve fazilet sahibi  adamlarının  sayısı ile belli olur

İşte  onlardan birisi de Sivas valisi Salih Ayhan

Validen daha ötesi.

Zenginlik ve güzellikle birlikte bulunan ihtişam geçicidir ve kolay zedelenebilir.Erdemse muhteşem ve ölümsüz bir servettir

Bu servetin sahiplerinden birisi de Vali Salih Ayhan

Dedim ya. Validen daha ötesi.

Hani derler ya “ Adam gibi adam “İşte öyle birisi

Sivas’ta sporun gelişmesi konusunda “ Basınla yüz yüze “ toplantısının ardından  Vali Salih Ayhan “ Hadi gelin sizi başka bir törene götüreyim, çok anlamlı ve anlamlı olduğu kadar da çok ama çok önemli  bir tören “ dediği zaman tereddütsüz araçlara atlayarak  Sivas Valiliği ek binada  gerçekleştirilecek olan törene gittik.

Toplantı salonuna girdiğimizde   tertemiz yüzleri, gülen gözleri ile çocuklar ve o çocukların  yanında gözleri çakmak ,çakmak olmuş,düşünceli,sanki çocuğundan bir şeyler saklarcasına  tedirgin olan anneler vardı.

Tören başlayana kadar ne olduğunu, ne olacağını bilmiyorduk

Ama tören başladığında gerçeklerle yüzleştik.

Tip 1 Diyabet hastası olan çocuklar ve bu çocukların  yaşadığı sıkıntılar ,sıkıntılara karınca kararınca  engel olmak isteyen anneler ve babalar.

Toplantıda gözyaşları sel oldu aktı.

Anne ve babalar ,çocuklarının yaşadığı sıkıntıları dile getirirken,  yine  o devreye girdi. Sivas Valisi Salih Ayhan, Türkiye’de ilk kez  Sivas’ta başlatılan  kampanya ile 150 çocuğun yarasına merhem oldu.

Tören süresince ağlamadım diyen yalan söyler.

Dedim ya, gözyaşları sel oldu aktı. Hatta kürsüye çıkan Vali Salih Ayhan bile gözyaşlarına hakim olamadı. Konuşurken sözcükler boğazında düğümlendi ama sonrası

İşte sonrası çok önemli.

Birden gözyaşları yerini sevince bıraktı.

Ağlayan ve tedirgin olan anneler, Sivas Valisi Salih Ayhan’ın başlattığı kampanya ile  çocuklarının geleceği için gülmeye başladı.

Sivas  Valisi  Salih Ayhan, sadece Sivas’taki 160 aileye  değil,Türkiye genelindeki binlerce aileye ilham olacak bir çalışma yaptı.

Çocuklar  artık  ellerini delmeyecek, delinen ellerini  arkadaşlarından  ve yakınlarından saklamayacak. Vali amcaları onlara  yurt dışından getirttiği  ‘Sensörlü Glikoz Ölçüm Cihazı’ hediye etti ve bu ölçümlerini  bu cihazla  yapacaklar.

Gazetecilik hayatımda 43 yılı geride bıraktım.  Her türlü olayla karşı karşıya kaldım. Ama, bu tören başta bir törendi. İlk kez düzenlenen törende yediden yetmiş yediye herkesin gözyaşlarına boğulduğunu  gördüm. O çocukların yaşadıkları ve bu çocuklara  kol kanat germek için büyük bir fedakarlık  örneği sergileyen anne ve babaların  yaşam hikayeleri. 

Annelerin valiye “gardaş” demesi, Sivas Valisinin  annelere “bacı “ diye hitap etmesinin yanı sıra çocukların hep birlikte haykırdığı “ Vali amca sen çok yaşa .Teşekkür ederiz “ sözleri  halen kulaklarımda  yankılanıyor.

Teşekkürler Vali Salih Ayhan

YORUM YAP