reklam
reklam
DOLAR 32,1957 % 0.05
EURO 35,0160 % 0.06
STERLIN 40,9656 % 0.07
FRANG 35,3979 % 0.15
ALTIN 2.503,11 % -0,29
BITCOIN 71.142,00 5.787

Sivas’ın Fark Yaratan Kadınlar Zirvesi

Yayınlanma Tarihi :
Sivas’ın Fark Yaratan Kadınlar Zirvesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Sivas Valiliği tarafından kadınların iş hayatındaki başarısına dikkat çekmek amacıyla, “Sivas’ın Fark Yaratan Kadınlar Zirvesi” programı düzenlendi.

Sivas Valiliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın moderatörlüğünü Zeliha İlhan Doymuş yaparken, Müjgân Üçer, Prof. Dr. Binnur Akkaya, Şeyma Nur Canpolat ve Fatma Aydoğdu, deneyimleri ve başarıları hakkında birer konuşma yaptı.

Programda konuşan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, kadın haklarını hatırlatmak, kadınların sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edildiğini hatırlattı.

Türkiye kadın hakları alanında öncü bir ülke olarak özgün bir deneyime sahip olduğunu kaydeden Vali Şimşek, “Osmanlı’nın son dönemindeki modernleşme hamleleriyle başlayan ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Cumhuriyet döneminde sağlanan ilerlemelerle kadın hakları konusunda adeta bir sıçrama yaşanmıştır. Kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere yapılan köklü reformlar, toplumsal yapıyı yeniden şekillendirirken, Türk kadınının sosyal statüsünün güçlenmesini ve temel haklarına kavuşturulmasını mümkün kılmıştır.” dedi.

Kadınlar Başarıları İle Gururumuz Olmuştur

Ülkemizin kurtuluşunda ve medeniyetimizin gelişmesinde Sivas’ın ayrı bir yeri ve önemi olduğunu kaydeden Vali Şimşek, “Kuşkusuz bu süreçte de kadınlarımızın payı oldukça büyüktür. Çünkü 9 Aralık 1919 tarihinde ilimizde kurulan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti kurtuluşa giden zorlu yolda aktif görev alarak, azim ve kararlılıkla ülkemizin bugünlere gelmesinde önemli rol oynamıştır. Bizler de böylesine önemli bir kentte görev yapmanın burada sizlerle birlikte olmanın gururunu, mutluluğunu yaşıyoruz. Biliyoruz ki kadınlarımız; tarihimizin en eski dönemlerinden günümüze kadar toplumsal hayatımızın ve millet–devlet yapımızın odağında yer alarak, modern Türkiye’nin kurulmasına öncülük etmiş, hemen hemen her sektördeki başarıları ile gururumuz olmuşlardır.” diye konuştu.

Vali Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

“Her şeyden önce bir anne olan kadınlarımız, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, kültürel değerlerine bağlı, ahlaklı bireyler, daha güçlü nesiller yetiştirmek için gayret gösterip; çalışarak, üreterek kendisini topluma ve ailesine adamıştır. Üzülerek ifade etmeliyim ki son günlerde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarımız, çeşitli olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle kadına yönelik şiddetin sıkça konuşulduğu şu günlerde 8 Mart bizler için daha da fazla önem kazanmıştır. Kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi hepimizin ortak temennisidir. İlimizde ise kadınlara yönelik yapılan faaliyetler, birlik ve dayanışma ruhu dikkat çekmektedir.  Cumhuriyet kenti Sivas’ta kadınlarımızın kurduğu birçok sivil toplum kuruluşu, ortaya koydukları kültürel ve sosyal çalışmalarla göz doldurmaktadır. Bugün ilimizde hemen her sektörde kadınlarımızın gayretleri, başarıları konuşulmakta, bu başarılar da ilerde daha çok güzel hikâyelerin yaşanacağını göstermektedir. İlimizde kadınlarımızın hayallerini gerçekleştirmek, kendi güçlerini keşfetmelerine yardımcı olmak ve onların toplumsal hayatta var olmalarını sağlamak amacıyla kurulan Kadın Kooperatifleri adeta Sivas’ın üreten, parlayan yıldızı olmuştur. Bizler de tüm üreten, emek veren kadınlarımıza destek olmaya, onların yanında yer almaya devam edeceğiz.”

Kadının huzurlu olduğu sürece, toplumu, huzurun merkezi haline getireceğini kaydeden Vali Şimşek, “Kadın umut içindeyse o toplum geleceğine umutla bakmıştır. Ve kadın ışık olduğu sürece toplum, o ışığın aydınlığında yürüyebilmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle; başta şehitlerimizin ve gazilerimizin anneleri ile eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, bu programa bilgi ve tecrübeleriyle değer katan kıymetli konuklarımıza tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUM YAP