reklam
reklam
DOLAR 32,8348 % 0.19
EURO 35,1610 % 0.19
STERLIN 41,5954 % 0
FRANG 36,8151 % -0.05
ALTIN 2.451,07 % -0,28
BITCOIN 65.786,01 -0.895

Sivas’ın vizyonunu Sivasspor’un misyonu belirler

Yayınlanma Tarihi :
Sivas’ın vizyonunu Sivasspor’un misyonu belirler

Saygıdeğer SİVASLILAR, değerli SİVASSPOR taraftarları, muhterem futbol sevdalıları …
Türk futbolunda en üst klasman olup Süper Lig’de kentimizi yıllardır temsil eden profesyonel futbol takımımız SİVASSPOR, bu sezon ligi 7. sırada bitirdi.
Beklentimiz belki daha büyüktü ama gerçekleşmedi. İnşallah o günleri de görürüz. Şükürler olsun ki Bursa gibi ligden düşmedik ya da Hatay, Kayseri ve Konya gibi devasa şehirlerin milyarlık takımları gibi düşme korkusu da yaşamadık.
Ülkemizde toplamda 265 adet profesyonel ve amatör futbol takımının olduğu düşünülürse, Sivasspor’umuzun bu 265 takım içinde 7. olması müthiş bir başarıdır …
265 öğrencinin yarıştığı bir sınavda evladınızın 7. olması sizi sevindirmez mi? Bu başarı küçümsenebilir mi?
Oysa kulübün maddi sıkıntılarının had safhada olduğu hepinizin malumudur. Öte yandan taraftarın maçlara gelmediğini de bilirsiniz. Kaldı ki maça gelen taraftarların tezahürat coşkusu ve yoğunluğu da yok gibi.
Bütün bu olumsuz ortam ve koşullara rağmen Sivasspor’umuzun Süper Ligde 7. olması çok büyük bir başarıdır.
Bu başarıya katkı sunan ve yağmur çamur demeden maçlara gelen, deplasmanlara giden taraftarımıza, yönetimimize, teknik heyetimize ve futbolcularımıza şahsım ve Sivas halkı adına teşekkür ederim.
Ama bundan böyle SİVASSPOR’umuza şampiyonluk yakışır. Neden şampiyon olmasın ki?
Bu takım Rıza Çalımbay döneminde 3 yıl üst üste Avrupa’ya gitmedi mi, Avrupa Konfedarasyon Kupasında çeyrek final oynamadı mı, Türkiye Kupasını müzesine getirmedi mi? Yıllar önce yine Bülent Hoca’nın teknik direktörlüğünde şampiyonluğu kıl payı kaçırmadı mı?
200 milyon Euroluk Fenerbahçe’yi iki kez şampiyonluktan etmedi mi? Galatasaray bile bu sahada ofsaytımsı gol ile canını zor kurtarmadı mı? Beşiktaş’ın Sivas’ta galibiyeti var mı?
Bunları yapabilen Sivasspor için şampiyonluk neden olmasın? Bursa, Başakşehir ve Trabzon’un şampiyon olduğu bir ligde Sivasspor şampiyon olamaz mı?
Olur fakat bu olumsuz rüzgarın tersine dönmesi lazım.
Gördüm ki Galatasaray’ın şampiyonluğuna sevinip kenti panayır alanına çeviren Sivaslı hemşehrilerimizin sayısı, Sivasspor’un maçlarına gelen taraftardan çok daha fazla. Böyle bir şey nasıl olabilir? Bir Sivaslı aynı ligde oynadığı başka bir takımın şampiyonluğuna sevinirken hiç mi hicap duymaz?
Bilmelisiniz ki Sivaslılar önce takımlarını sahiplenmeli, mutlaka maçlara gelmelidir. Sağlıklı ve müsait olan her Sivaslı, arkadaşını, eşini dostunu ve evlatlarını; gerekirse anne ve babasını bile maçlara getirmelidir.
Unutmayalım ki futbolcular taraftara oynar. Belediyemizin ve valiliğimizin verdiği desteklerin yanı sıra halkımızın da bu konuda yardımcı olması lazımdır. Yalnızca belediyemizin bedava bilet dağıtmasıyla, valiliğimizin öğrenci davetiyle bu iş olmaz. Tribünleri öğrenci teneffüs sahasına çevirmenin futbolculara olumlu hiçbir katkısı olmaz. Şampiyonluk gerçek bir taraftar kitlesiyle gelir.
Kaldı ki taraftarlarımızın hakemler üzerinde etkisi yok gibi. Sivasspor aleyhine verilen haksız kararlara tepki göstermeyen taraftarımız var. Ofsaytımsı gol kararı Trabzon ve İstanbul takımları sahasında verilebilir miydi? Ne yaptı taraftarımız? Hiçbir şey !
Sivasspor taraftarının bilinçli bir tezahürat kültürü de yok. Öyle “Siiivas, Siivas!” diye bağırmakla tezahürat olmaz. Üniversite ya da Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılmalı, Sivasspor konulu şiir yarışması açılmalı; seçilen şiirler marş ve türkü formuna dönüştürülerek tezahürat şeklinde söylenmelidir.
Çoşkulu tezahürat yapabilen bölünmüş genç gruplar ikna edilip birleştirilmeli, onların hep birlikte ve yoğun desteği sağlanmalıdır. Stadyumun farklı yerlerine dağılmış bu grupların cılız tezahüratları sahadaki hiçbir futbolcuyu motive etmez.
Göreceksiniz ki bir zaman sonra ezberlenen bu sözler, yirmi beş bin kişilik taraftarın gök gürültüsünü andıran tezahüratına dönüşecektir.
Öte yandan Sivas, tarih ve kültür zenginliği barındıran bir il olmaktan öte ülke genelindeki ünlü sanatçılarıyla da baş roldedir. Sivaslı sanatçılarla işbirliğine gidilmeli, onlardan katkı istenmelidir. Sanatçılarla çekilen Sivasspor konulu her türlü video Valilik, Belediye ve yönetimin işbirliği ile her ortamda hemşehrilerimizin görseline sunulmalıdır.
Maç günlerinde Sivasspor taraftarını motive edebilecek ve onları maça özendirecek yayınlar yapılmalı; özellikle deplasmanlara giden taraftarlar için ücretsiz taşınma sağlamalıdır. İç saha maçlarında ise stadyuma uzak semtler için otobüs seferleri düzenlenmelidir.
Bu konularda Valilik, Belediye ve özellikle milyonerler kulübü TSO’ya büyük görev düşmektedir. TSO’nun Sivasspor’a ne gibi katkısı olduğunu bileniniz var mı?
Sivasspor’un olası şampiyonluğunda ne mi olur?
Yurtdışında yaşayan yüzbinlerce Sivaslı Avrupa başkentlerini karnavala çevirmez mi? İstanbul’da yaşayan iki milyon Sivaslı sokaklara dökülmez mi? Sivas kenti, Türkiye’nin ve Avrupa’nın gündemine oturmaz mı? Sivas’ın havası değişmez mi? Caddeler sokaklar bayramı yaşamaz mı? Bu sevinci ve mutluluğu yaşamaya hakkımız yok mu?
Süper ligde şampiyonluğa oynayan bir takım temsil ettiği kente çok şey kazandırır. Sivas, futbol marifetiyle adını ülkeye ve tüm Avrupa’ya duyurur. İşte o zaman bir futbol kenti olan Sivas’ta milli maçlarla birlikte bazı kupa maçlarının finali bile oynanır.
Şehrin havası değişir, heyecanı artar. Vatandaşlarımızın ilgi alanı futbol olur. Küçük dertler ve sorunlar gözardı edilir. Halkımız mutlu olur.
Gençlerimiz futbola sevdalanır ve kötü alışkanlıklardan arınır. Kahvehane ve internet kafelerdeki gençlerin çoğu futbol oynamak adına spor yapar.
Ulusal medya hemen her gün Sivas’ı anlatır. Sivas’a gelen deplasman takım taraftarları çoğalır. Oteller, lokantalar ve alışveriş merkezleri dolar taşar. Esnafımızın yüzü güler. Sivas, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelir.
Haydi Sivas, yeni sezonda hep birlikte bu amaca koşalım. Takımımızı hiçbir maçta yalnız bırakmayalım. Kazanan yine biz oluruz.

YORUM YAP

reklam

HAFTANIN MAÇLARI

DETAYLI FİKSTÜR
reklam