reklam
reklam
DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.324,01 -0.802

Sonuç

Yayınlanma Tarihi :
Sonuç

Sivasspor Konyaspor maçını geride bıraktı, kıymetli bir puanı da hanesine yazdırdı. Lakin ne Sivasspor cephesi, ne bizler, ne de Futbol Federasyonu ve spor kamuoyu Galatasaray maçında yaşanan kepazelikten çıkamadı. Evet, Türkiye’de bir ilk yaşandı. Federasyon ilk kez VAR kayıtlarını yayınladı, hatasını kabul etti. Karşılaşmanın VAR hakeminin işine son verirken maçı yöneten hakeme uzun süre görevsizlik cezası kesti. Birçok kişi tarafından Türk futbolunda milat olarak kabul edildi. Her şeyin ilki yaşandı da sonuç sonuçta ne oldu. Olan yine Sivasspor’un gasp edilen puan ve parasına oldu.

Yaşanan gelişmeler umut verici güzel gelişmeler, her şey bir tarafa Federasyonun ağır hatayı kabul etmesi dahi bir şeydir. Ancak bunu kümede kalma noktasında ölüm kalım savaşı veren Sivasspor cephesine sahada ter akıtan o oyunculara anlatmak kolay değil, kabul ettirmek hiç mümkün değil. Nihayetinde bir futbol maçı, kurallar baştan belli ve bu kurallar sonucunda hakemlerin kararı karar, itiraz noktası yok denecek kadar az, kural hatası yoksa verilecek cezanın sınırları belli. Bu maç içinde şimdiye kadar verilen cezaların üst limiti uygulandı. Hakemler ağır cezalarla karşı karşıya bırakıldı. Asılacak halleri yoktu, olabileceği de buydu.

Yalnız ben Sivasspor’un Galatasaray karşılaşmasında hakemlerin sadece meşru olan golü vermemesine takılmasını yanlış, eksik ve de bir amaca yönelik olarak görüyorum. Evet, o golün verilmemesi kırılma anı. Ancak o karşılaşmada o golün dışında rakip oyunculara verilmesi gereken iki tane net kırmızı kart ve Sivasspor lehine çalınması gereken iki de net penaltı pozisyonu var. Onları hiç kimse konuşmuyor. O pozisyonlar konuşulmayınca da en iyi niyetle yorum yapanlar Sivasspor’un bir puanı gitti deyiveriyor. Giden bir, hatta üç puandan çok daha fazlası.

O karşılaşmada adil bir hakem triyosu, işini iyi yapan bir VAR uygulaması olsa idi. Sivasspor o karşılaşmayı en kötü dört iki kazanırdı. Rakip sahadan en iyi ihtimalle 9 kişi olarak ayrılırdı. Daha da önemlisi, Sivasspor cephesinde Erdoğan kırmızı kart görmez, Saba sarı kart görmez, Yatabare sakatlığı zorlamaz ve bu üç futbolcu bu hafta oynanan Konyaspor maçında yerini alır ve o maçında rengi değişirdi. Şimdi tabloyu bir kez daha canlandırın. Onlar oynasa sadece Galatasaray maçı değil Konya maçından da üç puan alınabilirdi. Sivasspor düşme çemberinden çıkar, kasasına da 6 milyon koyardı. Bu sonuçların kazandıracağı özgüven ve psikolojik üstünlükten bahsetmiyorum bile…

Kısaca o maçta yapılan kepazeliğin Sivasspor’a faturası ağır oldu, kolay kolay telafisi de mümkün değil. Karşılaşma öncesinde Galatasaray’ın genetik kodlarına uygun olarak davranış sergileyip pilot takımı Eyüpspor aracılığı ile Saba’ya teklif yapmasının etik tartışması hakkını da saklı tutuyorum… Federasyonu tebrik ediyor, karşılaşmanın sözde hakemlerini ve Galatasaray’ı bu utançla baş başa bırakıyorum tabi utanacak yüzleri varsa…

YORUM YAP

Ali İzgi TÜM YAZILARI
reklam

HAFTANIN MAÇLARI

DETAYLI FİKSTÜR
reklam