reklam
reklam
DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.951.430 0.813

Sözüm Anlayana

Yayınlanma Tarihi :
Sözüm Anlayana

Saygı beklerken, saygı gösteriyor muyuz ?

Kişiye, mesleğine, topluma, her şeyden önemlisi anne ve babaya olan saygı  ve sevgimizi gösteriyor muyuz ? bunu düşünmek lazım

Düşünmeyi bir tarafa bırakın, sabah evden çıkarken  aynayla yüzleşmek ve bu yüzleşmenin getirisi ile hareket etmek lazım.

İnsanların arkasından dedi- kodu yapmak, onları rencide etmek, daha da ötesi şikâyetçi olmak, yalan ve iftira üzerine bir hayat kurmak,   saygı ve sevgiyi getirmez.

İnsan olmanın erdemlerinden bir tanesi de toplumun diğer fertlerine saygı göstermektir. Saygının olmadığı toplumlarda kişiler arasında empati gelişemez. Birbirine saygı göstermeyen insanlar toplum içinde kopukluğa sebep olur. Milleti millet yapan özelliklerin başında sevgi ve saygı içinde huzur dolu bir ortamda hep Bu değerler bir arada olabilmek, huzur içinde yaşamak için olmazsa olmazlardandır.

Kişisel saygının yanı sıra toplumsal saygı da çok önemlidir. Toplumsal saygının en önemişi ile meslek saygısıdır.

Temsil ettiğin mesleğe saygı duymuyor isen, meslek etiğini hiçe sayarak benlik duygusu ile hareket edip, iftira, dedi kodu meslek kuralları dışında hareket ediyorsan , kusura bakma kimse sana saygı göstermez, hele hele mesleğinin kutsallığını da hiçe sayarak seninle alay edip, dikkate bile almazlar.

Sadece toplum içerisinde değil kişisel hayatımızda da diğer insanlara karşı saygıyı eksik etmemeliyiz. Çünkü saygının olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Eğer diğer insanlardan saygı görmek istiyorsak ilk önce biz onlara karşı saygı göstermeliyiz.

Temsil ettiğimiz mesleğimizin kutsallığını ve ulviliğini bir tarafa bırakmamalıyız. 

İğne-çuvaldız benzetmesinde olduğu gibi önce kendimize bakmalı, hareketlerimizi ve davranışlarımızı  

Kontrol etmeli, sonra karşımızdakini eleştirmeliyiz. 

Toplumsal olarak insanların birbirlerine olan değerlerden birisidir. Yaratandan ötürü sevmek var, birde insanların kalbinden gelen duygular içerisinde bağlılığı olur. İnsanlar sevdiği kişilere temsili olarak saygı duymaktadır. İnsanlar doğuştan sahip olduğu saygı olduğu gibi zamanla kaybederler. Toplumsal olarak varlıklı aileler parası olduğundan dolayı saygı kazanırlar. Saygı insanların yaptıklarından dolayı elde etmeleri gereken değerdir. Davranışlarımız saygıyı hak ediyorsa o zaman saygı gösterilmeli.

Nereden çıktı bu yazı diye söylenebilir siniz ama,

Yazılması gerekiyordu ?

Meslek saygısını unutanlar, bu meslekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı halde kendisini meslekten birisi gibi gösterenler  bir kez daha aynaya bakmalı.

Sözüm anlayana 

 

YORUM YAP