Üst Üste Üçüncü Kez Avrupa - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas HaberleriSivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Üst Üste Üçüncü Kez Avrupa

Bu haber 29 Mayıs 2022 - 16:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Biz çok şanslı bir nesiliz. Yıllarca şampiyonluk görmek için yanıp tutuşan, şarkılar şiirler besteleyen insanların aksine Sivasspor’un her kulvarda başarısına şahitlik ettik. Eksik olan Türkiye kupası ise hepsinin üstüne taç oldu. Üst üste üçüncü mez Avrupa kupalarına gitmek ise keyfimizi katmerledi…

Her şeyimiz tam eksik olan birtek Kupaydı çok şükür oda oldu. Anadolu şehirlerinde Futbol kulüplerinin kurulmaya başladığı 1960’lı yılların rüzgarına kapılarak 1967 yılında kurulun Sivasspor yıllarca hiç şampiyonluk yüzü görmemiş hatta ve hatta bu uzun süreç şarkılara şiirlere konu olmuştu. Kuruluşundan 32 yıl sonra ilk kez şampiyon olarak lig atlayan Sivasspor için o şampiyonluk adeta milat oldu ve Sivasspor basamakları birer birer çıkarak imrenilen hale geldi.

1999 Yılındaki o başarıdan bir yıl sonra şimdiki adıyla birinci lige ve 2005 yılında ise süper lige çıktı. O gün bugündür bir sezon dışında ülke futbolunun elit liginde yer alan Sivasspor geçmişin acısını çıkartırcasına her şeyi yaşattı sevenlerine. 2007 – 2008, 2008 – 2009 sezonlarında Şampiyonluk mücadelesi ve Avrupa macerası, yine 2019 – 2020 Sezonunda Şampiyonluk yarışı ve yine Avrupa… Kısaca bu kadar başarının sadece alt liglerde alınan Şampiyonluk kupası ile kalmaması gerekiyordu. Artık en üst kupalardan birisi Sivas’a gelmeliydi oda geldi.

60. Türkiye kupası tarihinde olmadığı kadar güzel ve ilginç detaylarla geride kaldı. Bu sezon ki Türkiye kupasında alışılmışın dışında İstanbul’un büyütülmüş takımları ve büyütülme çabası içinde olan lig şampiyonu Trabzonspor eleme şamasında veda etti. Finale Anadolu’nun iki güzide takımı, iki komşu şehrin kulübü Sivasspor ve Kayserispor kaldı. Sivasspor tarihinde gerçekleşen bu başarı ilkti ve çok önemliydi. Geçtiğimiz iki sezonda da ülkemizi Avrupa da temsil eden kırmızı beyazlı ekip ligde istediğini yapamayınca Avurpaya gitmenin tek yolu olan Kupayı almayı çok istedi. İstemekle kalmadı, yönetim Teknik heyet ve Futbolcular alabilmenin şartlarını imkanlar ölçüsünde yerine getirdi. Sadece onlar mı İstanbul olimpiyat stadyumunda oynanacak olan kupa için, Şehri yönetenler, STK’ lar kısaca camia tek yumruk oldu.

Perşembe akşamı Olimpiyat stadyumun bir tarafı sarı bir tarafı kıp kırmızıydı. Sivasspor’un bu finali görmesi için 55 yıldır bekleyen yiğidolar olimpiyat stadyumunda takımın arkasında itici güç oldu. Sahaya çıkan kadro ise hem kendileri hem de Sivas şehri için bu kupanın anlamını anlamış ve idrak etmiş bir motivasyonla mücadele eti. İlk golü yemesine rağmen kırımızı beyazlı takımın ne taraftarı ne futbolcusu oyundan düşmedi. Rakibinde oyunu çirkinleştirmeden sadece kupayı düşünerek oynaması sonucunda Futbol severler zevkli, çekişmeli ve heyecanlı bir kupa finali izlemenin keyfini yaşadı. Yaklaşık 130 dakika oynanan maçta gülen taraf Sivasspor oldu.

Sivassporlu futbolcular sadece kupayı almakla kalmadı, rakip oyuncuları teselli etmeleri ve kupa törenine onları alkışlarla göndermeleri ile gönüllerde taht kurdu. Kadim iki şehrin insanı sporun ne olduğunu bir kez daha ülkeye gösterdi.
Kupanın Ziya ve Hakan’ın ellerinde yükseldiği an hem olimpiyat hemde Sivas meydanı görülmeye değerdi. Unutulmaz bir gece yaşandı. Sivasspor bu kupayı kazanarak aynı zamanda üç sezondur üst üste Avrupa kupalarına gitme başarısı gösteren ender Anadolu takımlarından birisi oldu. Başarıda büyük payı olan Teknik Direktör Rıza Çalımbay’ı ayrıca kutlamak gerek. Rıza çok eleştirildi, tenkit edil, halende eleşitirilecek yönleri yok değil ama ikinci kez geldiği Sivasspor’da üç yılında da takımını Avrupaya taşıması büyük başarı..

Bu başarı ile bütçesini düzelten Sivasspor’un önünde önümüzdeki sezonun hemen başı için iki büyük hedef var. Birinci Trabzonspor ile oynanacak olan Türkiye Süper Kupası, ikincisi de Avrupa ligi play off turunu geçerek gruplara kalmak. İnşallah perşembe akşamı o tarihlerde tekerrür eder….