reklam
reklam
DOLAR 32,1939 % 0.09
EURO 34,8748 % -0.33
STERLIN 40,9692 % 0.05
FRANG 35,1755 % -0.35
ALTIN 2.463,48 % -1,58
BITCOIN 69.506,00 -0.467

Yetiştirici Olmak

Yayınlanma Tarihi :
Yetiştirici Olmak

Türk futbolunda yıllardır tartışılır ve yine yıllardır kategorize edilir. Yetiştirici kulüp, yarışmacı kulüp diye. Oysaki olması gereken her ikisini birden başarmaktır. Dünyadaki kalıcı ekoller böyle oluşuyor. Bizde yıllarca parası olan sözde büyük kulüpler milyonları savurma pahasına transfer şampiyonu oldular. Doğru düzgün kimse sabırla sebatla futbolcu yetiştirmenin zahmetine katlanmadı. Herkes günü kurtarmanın peşinde koştu. Paralar suyunu çekip borçlar dağ gibi olunca hep birlikte duvara tosladılar. Şimdilerde herkes yetiştirici kulüp olmanın derdinde.

1999 Sezonundan itibaren basamakları hızla çıkan ve 2005’ten itibaren Süper ligin gediklisi olan Sivasspor bir süre aynı türbülansta takıldı. Bir türlü alt yapıya dönüp bakacak fırsat oluşturamadı. Başkan Otyakmaz 2015 de yaptığı açıklamada istediğimiz seviyede başaramadığımız tek şey alt yapı demişti. 2017 yılında bir yıllığına düşüp çıktıktan sonra Alt yapı için ciddi yatarım yapma kararı aldı ve harekete geçti. 2018’den itibaren alt yapı için yapılanlar bu sezon ilk meyvelerini verdi. U15, U16, U17 ve U19 takımları elit ligde zirvenin ortağı oldu.    U16 takımı finalde kaybederek ikinci olurken diğerleri iki ile beşincilik arasında sıralandı. Bu tablo Sivasspor açısından umut olurken bizleri de heyecanlandırdı.

Beş yıl önce alt yapının başına getirilen Murat Dizdar ile gelinin noktayı konuştum. Haliyle hem heyecanlı hem de gururlu. “Eğer pandemi olmasaydı Sivasspor alt takımları bu yıl her kategoride şampiyon olabilirdi. Pandemi en çok sivasspor alt yapısını vurdu. 16 ay hiç kimse idman yapamadı, müsabakaya çıkamadı. O yaş guruplarında iki sezon kayıp çocukların gelişimi için büyük kayıp oldu” dedi. Bu sezon yoğun çalışma ile pandeminin etkileri atıldı ama bir yere kadar. Her şeye rağmen Sivasspor alt yapısı ile gübür gümbür geliyor desek yeridir. Eğer alt yapıya verilen önem devam eder bu çocuklar doğru yönlendirilir ise Sivasspor’un geleceği parlak.

Gelinen noktadan heyecan duyan bir başka isim ise A takım teknik direktörü Rıza Çalımbay aşağıdaki çocukları dikkatle takip eden Rıza hoca gelecek sezon kampına alttan 10 Futbolcuyu dahil edeçek. Daha da güzeli bu futbolculardan üç tanesi 16, iki tanesi 17 beş tanesi 19 yaşındaki çocuklardan oluşacak. Hepsinden daha güzeli bu çocukları sezon içerisinde de kadroda barındıracak.

Kampa dahil edilen on oyuncu içinden üç tane A takım seviyesinde iş yapan futbolcu yetiştirmiş olsak bile alt yapıya beş yıldır yapılan tüm yatırımı amorti eder. Bu çıkışı sürdürülebilir kıldığımız zaman asla sırtımız yere gelmez. Sivasspor İşin erken farkına varan kulüpleri arasında sayılabilir. Ancak alt yapıya yetenekli oyuncu gurubu oluşturmak beş yıl öncesi kadar kolay değil artık tüm kulüpler bu noktaya geldi. Trabzon, Samsun, Adana gibi artık bölgesel rekabette acımasız rakiplerimiz var. Her ne pahasına olursa olsun alt yapıya her zaman gerekli önem verilmeli ve yatarım yapılmalı. Gelecek orada. Sivasspor’un alt yapısına yaptığı yatırımların bu sene meyvelerini görmesi Türkiye kupasını almak kadar öneli. .. Yarışırken yetiştirmeliyiz….

 

 

YORUM YAP

Ali İzgi TÜM YAZILARI
reklam

HAFTANIN MAÇLARI

DETAYLI FİKSTÜR
reklam