reklam
reklam
DOLAR 32,8364 % 0.19
EURO 35,2282 % 0.37
STERLIN 41,7066 % 0.26
FRANG 36,8782 % 0.12
ALTIN 2.446,36 % -0,47
BITCOIN 65.991,98 -0.928

YHT rekor kırıyor

Yayınlanma Tarihi :
YHT rekor kırıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul-Sivas YHT hattında bir ayda 55 bin yolcu taşındığını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul- Sivas yüksek hızlı tren (YHT) hattında bir ayda 55 bin yolcu taşındığını bildirdi.Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu YHT hattında aktarmasız ekspres seferlerin büyük ilgi gördüğüne dikkati çekti.İstanbul-Sivas hattındaki 483 yolcu kapasitesine sahip tren setlerinin yüzde 90 doluluk oranı ile sefer yaptığını belirten Uraloğlu, bu hatta bir ayda 55 bin yolcunun seyahat ettiğini aktardı.

 

Uraloğlu, İstanbul-Sivas aktarmasız ve ekspres YHT’nin ilk seferine 4 Mayıs’ta çıktığını hatırlatarak, bu hattın, doğu ile batı bölgelerini hızlı, güvenli ve konforlu şekilde birbirine bağlayan önemli bir hat olduğunun altını çizdi.

YHT seferleri sayesinde Sivas ve çevresindeki illerin, İstanbul ile Ankara gibi büyük şehirlere ekonomik entegrasyonun sağlandığını vurgulayan Uraloğlu, hat sayesinde hem iş gücü mobilitesi hem de turizm potansiyelinin arttığını, bölgedeki yerel ekonomiye de canlılık geldiğini ifade etti.

Modern teknolojiye sahip YHT setlerinin çevreci yanıyla da öne çıktığını bildiren Uraloğlu, şunları kaydetti:”Günümüzde her bir eylemimiz karbon ayak izi bırakıyor, Bakanlık olarak lojistik kaynaklı sera gazı emisyonu ve hava kirliliğini azaltılmak adına daha verimli ulaşım ekosistemi oluşturmak için tedbirler alıyoruz. Demir yolu öncelikli politikalarımız sonucu hayatımıza giren YHT’ler enerji verimliliği ile çevre dostu ulaşım alternatifi sunuyor.”

YORUM YAP