Zumbacılar - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas HaberleriSivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Zumbacılar

Bu haber 31 Aralık 2022 - 16:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Öncelikle zumbayı açıklayarak başlayalım.
Zumba kendine has müzikleri ve ritimleri olan, spor yapmanın dışında eğlenerek dans eşliğinde egzersiz yapmaktır.
Şimdi gelelim hakem Erkan Özdamar’ın asıl mesleği olan bu zumbayı türk futboluna uyarlamasına.
Maçtan önce zumbacı edasıyla tempo tutarak ısınması, her düdük çalışındaki duruşu, Var dönüşlerindeki zumba hareketleri ile mesleğini icra ettiğini açık bir şekilde örneklerle bizlere gösterdi.
Aslında balık baştan kokuyor. Geçenlerde bir haber gündem olmuştu.TFF ve MHK Kasım ayı içerisinde FIFA kokartı almanın en önemli şartları arasında yer alan İngilizce yeterliliği için aday hakemleri, bir kurum aracılığıyla dil sınavına tabi tutuyor ve sınava katılan hakemlerin tamamı İngilizce sınavından kalıyor. İlginç olan şu ki 2023 yılında FIFA kokartı takacak hakemler arasında Erkan Özdamar da yer alıyor. Tıpkı maçı zumbaya çevirdiği gibi kokartıda zumbadan geliyor sanki.
Futbola gelmeden sahanın zeminine gelecek olursak, tüm Türkiye’nin soğuk kış şartlarına rağmen parmakla gösterdiği Yeni 4 Eylül Stadyumu’nun bu kadar bozuk olduğunu ilk defa gördük.
Sahada iki takımında top tutmakta zorlandığı, pas alışverişlerinin zayıf olduğu ve her pozisyonda yerlerde yatan Galatasaraylı oyunculardan oluşan kısır bir futbol koreografisi vardı.
Her zamanki gibi sağ bekte sorun yaşayan, hücumu sadece Saba üzerinden kuran, Gradelsiz kanat atağında etkili olamayan ve Rıza hocanın klasik son dakikalarda ki ilginç değişikliklerinin tekrar ettiği bir Sivasspor daha izledik.
Sivasspor ilk devrede orta sahada takımı hücuma çıkacak oyuncuyu bulmakta zorlanınca set hücumları ve geçiş oyunlarında zorlandı. Buna Galatasaray’ın yoğun presi de eklenince rakip defansın arkasına atılacak pasları ikinci yarıda Saba önderliğinde değerlendirmeye çalıştı ve golü buldu.
Sonuç olarak Hakem Erkan Özdamar’ın; Sivasspor’ın attığı golde Var’sızlarla el ele mazeretler araması ve bulması, son dakikalarda penaltıyı izlemek üzere tekrar Var’sızlara gidip ofsaytla dönmesi maça damga vurmuş olsa da asıl maçın hikayesi, bizlere 17.00-19.00 seansında ülkedeki tüm futbol severlere zumbayı yeni yıl hediyesi olarak vermesi oldu.

Metin Kulaksız[email protected]