reklam
reklam
DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.212,69 -1.072

“Cumhur İttifakı olarak evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmaya ant içtik”

Yayınlanma Tarihi :
“Cumhur İttifakı olarak evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmaya ant içtik”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “Onlar ne derse dedin, biz; Cumhur İttifakı olarak evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmaya ant içtik ve çok kararlıyız!” dedi.

Sivas Tarihi Kent Meydanı’nda düzenlenen temel atma ve anahtar teslim törenine katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 218 milyon yatırımla planlanan Millet Bahçesine ilk fidan dikimini gerçekleştirdi. Kapalı otopark ve Kale Projesi’nin 2. etabının temelini attı. Ayrıca 1 milyar 591 milyon lira yatırımla gerçekleştirilen Yenimahalle’de 746 sosyal konutun anahtar teslimleri gerçekleştirdi.

Törende konuşan Kurum, deprem bölgesinde 319 bin kalıcı konutun temellerini 2 ay içerisinde atacaklarını belirterek, “Afetin ilk anından itibaren devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde kardeşlerinin yanında oldu. Hiçbir kardeşimizi açta, açıkta bırakmadık. Afetten sadece 20 gün sonra ilk temellerimizi attık. İnşallah bir sene içerisinde yapacağımız 319 bin konutun temellerini iki ay içerisinde atacağız ve toplamda 650 bin güvenli yuvayı inşa ederek kardeşlerimize teslim edeceğiz. Bu söz, 55 günde 70 bin konutun yapımına başlayan güçlü Türkiye’nin sözüdür! Büyük Türkiye’nin sözüdür! Türkiye’de 5 milyon yeni yuva kuran, şehircilikte bu ülkeye çağ atlatan Liderimiz, Genel Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın sözüdür” dedi.

YAZICIOĞLU VE TÜRKEŞ’İ UNUTMADI

Bakan Kurum konuşmasında Sivaslı olan Büyük Birlik Partisi’nin şehit genel başkan Muhsin Yazıcıoğlu ile ölüm yıl dönümünde Alparslan Türkeş’i yağ ederek, “Tabi Sivas aynı zamanda zor günlerin insanı, dava adamı, şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun memleketi. 25 Mart vefat yıl dönümüydü. Yine bugün 4 Nisan. Ülkücü Hareketin mimarı, MHP’nin kurucu genel başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş Bey’in vefat yıl dönümü. Ben Sivas’ta, sizlerin huzurunda, iki büyük dava insanını, devlet adamını rahmetle, minnetle, hürmetle yad ediyorum. Mekanları cennet olsun.” dedi.

“EVELALLAH 650 BİN YUVAYI DA KURARIZ, MİLLETİMİZE SUNARIZ”

Kurum, 650 bin konutu bitirip milletine sunacak azme de, kudrete de, güce de sahip olduklarının altını çizerek, “Şimdi bize deprem bölgesindeki bunca konutu nasıl yapacaksınız, diyenler var. Onlara diyoruz ki; depremin üzerinden daha 20 gün bile geçmeden milleti için ilk temelleri atan bu ülke, 55 günde 70 bin yuvanın harcını karan bu devlet, 650 bin konutu bitirip milletine sunacak azme de, kudrete de, güce de sahiptir. 3 yıl önceki depremden sonra, Cumhurbaşkanımız, ‘Elazığ’ımıza 25 bin konut yapacağız’ sözünü verdi, yaptı mı? Yaptı! ‘Malatya’ya 8 bin yeni yuva kazandıracağız’ dedi, yaptı mı? Yaptı! ‘Güzel İzmir’imizde 5 bin yuva kuracağız’ dedi, yuvalarımızı kurdu mu? Kurdu! Antalya ve Muğla’daki yangınlardan, Karadeniz’deki sellerden sonra ‘Endişe etmeyin! Devlet yanınızda! yeni yuvalarınızı 1 yılda teslim edeceğiz’ dedi, teslim etti mi? Etti! Evelallah 650 bin yuvayı da kurarız, milletimize sunarız! Onlar ne derse dedin, biz; Cumhur İttifakı olarak evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmaya ant içtik ve çok kararlıyız!” şeklinde konuştu.

SİVAS ŞAHLANIŞTA ÖNEMLİ ROL  OYNAYACAK

Kurum, Sivaslılardan İstiklal Harbi’nde olduğu gibi, 14 Mayıs’ta da ‘Anadolu’nun Büyük Şahlanışına’ destek vermelerini isteyerek şunları söyledi. “Şimdi sizlere soruyorum! Sivaslılar da; tıpkı İstiklal Harbi’nde olduğu gibi, 14 Mayıs’ta ‘Anadolu’nun Büyük Şahlanışını’ yeniden başlatacak mı? Cumhurbaşkanımızı rekor bir oyla destekleyecek miyiz? Sivas’ta sandıkları patlatacak mıyız? Allah sizlerden razı olsun.”

“VATANDAŞLARIMIZA NE SÖZ VERDİYSEK O SÖZLERİMİZİ TUTACAĞIZ”

Sivas’ta temel atma ve anahtar teslim törenine katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ardından KYK Yurdunda depremzedelerle birlikte orucunu açtı. Burada konuşan Kurum, yaraların sarılacağından kimsenin şüphe duymamasını isteyerek, “İlk önce arama kurtarma çalışmalarımızı, ardından hızlıca barınma ihtiyaçlarımızı, geçici barınma hizmetlerimizi, iaşe hizmetlerimizi, yardım hizmetlerimizi eş zamanlı yürütmeye gayret gösterdik. Her şeyin en iyisini mi yaptık? Muhakkak eksiklerimiz var ama şunu iyi biliyoruz ki canımızla, dişimizle, devletimizin tüm imkanlarıyla birlikte sahadaydık. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat takibi, sayın bakanlarımızın, bizlerin, sizlerle birlikte sahada yapılması gerekenleri bir fiil gece gündüz takip ettik. Sizlerin acılarına ortak olmaya gayret gösterdik. Şunu net bilmenizi isterim ki dünyanın neresine giderseniz gidin böyle bir afet karşısında emin olun bu yapılanların beki yarısını bile bir çok ülke yapamaz. Öyle bir afet ki birbirine komşu 11 ilden bahsediyoruz. O yoldan gitmek zorundasınız, yardımı o yoldan götürmek zorundasınız, hava şartları elverişli olmalı. Tüm bunlara rağmen devletimiz emin olun askeriyle, polisiyle, AFAD’ıyla, jandarmasıyla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılması gereken her türlü yardımı yapmıştır, bundan sonraki süreçtede yapacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Vatandaşlarımıza ne söz verdiysek o sözlerimizi tutacağız. Artık afetin 55’i gününde 70 bin konutun 11 ilde sözleşmesini imzalayan bir Türkiye var. Önümüzdeki 2 ay içerisinde 319 bin konuta başlayacağız. Öncelikle rezerv alanlarından başlayacağız. Rezerv alanlarda zemini sağlam, fay hattına uzak, sıvılaşma riski olmayan alanlarda inşaat sürecini başlatacağız ve ardından da şehrin merkezinde yapılabilecek doğru alanlarda konutlarımızı yapmaya gayret göstereceğiz.”dedi.

YORUM YAP