Osman Yıldırım: İşimiz Yatırım Gücümüz İstihdam - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Osman Yıldırım: İşimiz Yatırım Gücümüz İstihdam

Bu haber 01 Nisan 2022 - 12:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SAV-TEKSivas Savunma Sanayi ve İleri Teknoloji Üreticileri Derneği Başkanı Osman Yıldırım,Organize Sanayi Bölgesi ve yatırımcılarla ilgili açıklama vaptı. Yıldırım,cazibe merkezinin Sivas için önemli olduğunu,ancak, yarım ilan edildiğini söyledi.
Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Yıldırım,”2003 yılında Ticaret ve Sanayi Odamızın öncülüğünde oluşturduğumuz danışma kurulunda 2023 Sivas Vizyonu kapsamındakoyduğumuz “Sanayi Kenti” hedefi gerçekleşmektedir.

İpek Yolu’nun üzerinde bulunan konumuyla, demiryolu hatlarının parsellere ulaşması ve hemen yanında Lojistik Köy ’ün varlığıyla zaten cazip bir yatırım alanı olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesibugün daha da cazip hale gelmiştir.

25 yıla yakın bir geçmişi olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşunda, gelişiminde ve cazibe merkezi kapsamına alınmasında emeği olan vizyon sahibi tüm idarecilere teşekkürü bir borç biliyorum.

Bu Fırsat, İyi Değerlendirilmeli

Sivas, Cumhuriyetin ilk yıllarında aldığı kamu yatırımları ile kalkınmaya çalışmış, ancak özel girişimlerin eksikliği nedeniyle hak ettiği düzeye ulaşamamıştır.

Bundan sonraki süreçte bu fırsat iyi kullanılmalı ve ihracat potansiyeli olan, nitelikli üretim yapan, teşviklere göre yön belirlemeyen, şehrin kalkınmasına katkı sağlayacak, teşvik sonrası da rekabet gücü yüksekyatırımlaraazami destek ve öncelik verilmelidir.

Mevcut Yatırımcılara da Sahip Çıkılmalı

Maalesef Cazibe Merkezi ilanı Sivas için yarım olmuştur. 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin kapsam dışında kalması rekabet koşullarının bozulması riskini de beraberinde getirmiştir.

Daha önce 1.Organize Sanayi Bölgesi’neyatırım yapanlar ile yeni bölgedekiler arasında bir nevi haksız rekabet ortaya çıkmıştır.

Bu haksızlığıönlemek için OSB’nin yöneticilerinin arsa tahsislerini yaparken bu durumu dikkate alması son derece önemli ve gereklidir.

Sivas’ta daha önce var olan aynı sektördeki firmaları koruyarak, birini kurarken diğerinin kapanmasına neden olunmadan bu sürecin yönetilmesi gerekmektedir.

Özellikle sanayiciyi temsilen OSB yönetiminde bulunanlar; çok daha titiz davranmalı, konumlarını, makamlarını dedikodulara izin vermeyerek,etik ve rant hevesinden uzak duracak şekilde kullanmalıdır.”dedi.