reklam
reklam
DOLAR 31,0233 % 0.04
EURO 33,6934 % 0.27
STERLIN 39,2196 % 0.01
FRANG 35,2940 % 0.1
ALTIN 2.021,30 % 0,15
BITCOIN 1.617.287 -0.701

Şair ve yazarlar buluştu

Yayınlanma Tarihi :
Şair ve yazarlar buluştu

Sivas Valiliği himayelerinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sivas Kültür AŞ koordinatörlüğünde Ahmet Turan Karakaş anısına “Şairler ve Yazarlar Buluşması” düzenlendi.

SİVAS KÜLTÜR YAYINCILIĞINA YENİ ESERLER KAZANDIRDIK

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kültür yayıncılığına yeni eserler kazandırdıklarını belirterek Sivas’ın kalem erbaplarına yaşarken değer verilmesinin önemine vurgu yaptı. Başkan Bilgin, şehrin önemli eserlerini gelecek nesillere aktaracaklarını da sözlerine ekledi.

KALEM ERBABI, BİR TOPLUMUN ŞUURUDUR

Sivas Valisi Salih Ayhan ise şairlerin, yazarların, fikir adamlarının, bilim insanlarının beşiği olan Sivas’ın mümbit bir coğrafya olduğunu vurguladı. “Tarihin derinliklerinden bugüne bu topraklardan sözün, sazın ve kelamın ustaları yetişmiştir” diyen Vali Ayhan, “Kalem erbabı, bir toplumun şuurudur. Tüm sanatçılar gibi, görülemeyeni görür, duyulamayanı duyar, anlatılamayanı anlatır. Hayata farklı bir pencere açar, olanı farklı yorumlamamızı sağlar. Söz uçar, yazı kalır. Bugün bizi hep birlikte biz yapan, tarihin ve medeniyetimizin süzgecinden geçerek bugüne ulaştıran eserlerdir. Bu çağın yazarlarının, bu çağın mütefekkirlerinin zamana yazdıkları eserlerin de geleceği şekillendireceğine, gelecek nesillerin ufkunu, mefkûresini ve muhayyilesini biçimlendireceğine eminim” dedi.

BİRİKİM, TECRÜBE VE FİKİRLERE ÖNEM VERİYORUZ

Vali Salih Ayhan, “Amacımız, sanatçılarımızla, yazarlarımızla bir köprü kurmak, yazarlarımızın birikim, tecrübe ve fikirlerinden azami derecede istifade edebilmektir. Kelimelerinizle, cümlelerinizle, paragraflarınızla, dizelerinizle, kitaplarınızla, eserlerinizle bu mümbit çalışmalar ilimize, ülkemize kazandırılan önemli hazinelerdir. Şehrin kültürüne yontulan birer nakıştır adeta. Bu çerçevede sizlerin düşüncelerine büyük önem veriyoruz. Bizler, aslında birbirimizin uzağında değiliz, ayrı ayrı adalarda yaşamıyoruz. Aynı şehirde yaşıyoruz. Muhakkak ki her birimizin bu gök kubbe altında müstesna ve farklı bir yeri var. Bizler, ortak bir kaderi paylaştığımız gibi, ortak bir geleceğe yürüyoruz. Şimdi de bu şehrin kültürel varlığını sürdürebilmesi için daha neler yapabiliriz, geçmişi zenginliklerle dolu olan bu coğrafyaya sizlerle neler kazandırabiliriz, Sivas’ın adını ülkemizde ve tüm dünyada kendi kimliği ile kültürel değerleriyle, irfan sahibi insanıyla nasıl öne çıkarabiliriz? Bunu hep birlikte düşünmeliyiz ve hayata geçirmeliyiz. Sizlerin fikirleri ve düşünceleri bizler için çok önemli ve değerlidir” ifadelerini kullandı.

“ÂLİMLERİN MÜREKKEBİ ŞEHİTLERİN KANIYLA EŞDEĞERDİR”

Sivas’ın değerlerine yaşarken kıymet verilmesi gerektiğini anlatan Vali Salih Ayhan, “Yaşamınız boyunca sizlerle güzel işlere imza atmak istiyoruz. İnsanlar bir ve beraber olunca hem birbirlerini daha iyi tanıyor hem de güzelliklere vesile oluyor. Toplumun akil insanlarıyla yazarlarıyla beraber olduk mu ayrı bir mutluluk ayrı bir güzellik soluyoruz. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde “Âlimlerin mürekkebi hemen hemen şehitlerin kanıyla eşdeğerdir” buyurmaktadır. Bizler de yıllardır gerçekleştirdiğimiz kitap günlerine, söyleşi programlarına, kültür sohbetlerine şimdi şairler ve yazarlar buluşmasını ekliyoruz. İlk olan bu programın kültür şehri Sivas’ımıza da yakışacağını düşünüyoruz. Ve buluşmaları bundan sonrada devam ettirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Düzenlenen programa; Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Baro Başkanı Av. Fatih Sevim, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç ile çok sayıda şair, yazar, ozan ve bilim insanı katıldı.

 

YORUM YAP