Sivas’a Mesleki Eğitim Zirvesi yapıldı - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Sivas’a Mesleki Eğitim Zirvesi yapıldı

Bu haber 18 Mayıs 2022 - 19:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ta tüm paydaşlar, mesleki eğitim temelli gelecek planlaması için bir araya geldi. Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen toplantı ve çalıştaylar ışığında oluşturulan yol haritası ve mesleki eğitim vizyonu; “İşverenle Planlama, İstihdamda Öncelik Mesleki Eğitim Zirvesi”nde deklare edildi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen zirveye Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu, kurum idarecileri, ilçe Millî eğitim müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK temsilcileri, akademisyenler, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
ASLAN; “HEDEFİMİZ; EĞİTİM TEMELLİ KALKINMAYI SAĞLAMAK”
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan gerçekleştirdi. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in öncülüğünde başlatılan mesleki eğitimde dönüşüm süreci ekseninde şekillenen bakanlık politikaları doğrultusunda “eğitim-istihdam-kalkınma” bileşenleri ile Sivas özelinde yeni bir vizyon oluşturmaya çalıştıklarını belirten Aslan, “Mesleki eğitim ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için en önemli unsurlardan bir tanesi. O nedenle bu önemli çalışmayı hep birlikte hayata geçiriyoruz. Mesleki Eğitim Zirvesi ile toplumun tüm kesimlerine mesleki eğitimin ülkemizin geleceği olduğu bilincini aşılarken; çağın gerekliliklerine uygun bilgi ve birikime sahip, mesleki donanımları ile her alanda ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünü oluşturmanın da yollarını arıyoruz. Dün bugünün zemini, bugün yarının hazırlayıcısıdır. Biz yarına hazırlanmak istiyoruz. Bugünü kıymetli kılarak yarınlarımızı şekillendirmeliyiz. Yaklaşık 3 aydır devam eden bu çalışmalarla Sivas’ın “eğitim-istihdam-kalkınma” alanlarında MR’ın çektik. Hangi iş kolları, hangi sektörler var, hangi iş kolları gelecek bunları belirlerken, eğitim alanında bu sürece nasıl katkı sağlayabileceğimizi de masaya yatırdık. Biz, bundan sonraki süreçte açacağımız meslek liseleri, alanlar ve planlayacağımız tüm bölümleri artık bu yol haritasına göre belirleyeceğiz. Biz hem sektörlerin aranan eleman ihtiyacını karşılayacağız hem de sanayimizin, dolayısıyla ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasına hep birlikte önderlik edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Geleceğin Meslekleri ve Sivas” konulu ilk panele konuşmacı olarak; Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Emre Biçer, Türkiye İhracatçılar Meclisi Marka Konseyi Üyesi Mehmet Erdoğan, ORAN Kalkınma Ajansı Sivas Büro Koordinatörü Yunus Emre Şeker ve ASELSAN Sivas Hassas Optik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım katıldı.
“OSB’ler ve Meslek Liseleri Arasında İşbirliği ve Organizasyon” konulu ikinci oturuma ise konuşmacı olarak Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İlkay Noyan Yalman, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Gök Yapı Genel Müdürü Nurettin Yıldırım ve ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin katıldı.
Panelistler konuşmalarında; geleceğin meslekleri, sektörel alandaki ihtiyaçlar, ihracat, ekonomi, kalkınma ve ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün tüm bu süreçlere sağladığı katkılar, beklentiler ve çözüm önerilerine ilişkin önemli paylaşımlarda bulundu.
Panel oturumlarının ardından “İşverenle Planlama, İstihdamda Öncelik Mesleki Eğitim Zirvesi”ni kapsayan alt çalışma guruplarının 8 başlıktaki bildirgesi deklare edildi.