reklam
reklam
DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.963.482 0.445

Sivas’ta işçiler eylemde

Yayınlanma Tarihi :
Sivas’ta işçiler eylemde

Sivas’ta 5 aydır üretimin durdurulduğu demir çelik fabrikasının bazı işçilerine 60 aydır maaş ödemediği iddia edildi.

Sivas’ta bulunan demir çelik fabrikasında idari ve ekonomik nedenlerle üretim yaklaşık 5 ay önce durdu. Fabrikada çalışan yüzlerce işçi aylardır maaş alamadıkları gerekçesi ile bugün Sivas Kongre Müzesi bahçesinde oturma eylemi yaptı. Aileler, siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği eylemde işçiler fabrikaya kayyum atanması talebinde bulundu. Aylardır işçilere maaş ödenmeyen fabrikada kimi işçilerin yaklaşık 60 aylık maaş alacağı bulunduğu ileri sürüldü. Özlük haklarını kaybetmekten korkan işçilerin aylardır maaş almadan çalışmak zorunda bırakıldıkları iddia edildi.

İşçiler adına konuşan fabrika mühendislerinden işçi temsilcisi Sefa Akın, “Bizim burada toplanma amacımız Sivas Demir Çelik Fabrikası’nda yıllardır bitmek bilmeyen sorunlardır, işçiler ve Sivaslılar olarak bıktık. Artık sesimizin her yerde duyulmasını istiyoruz. Biz sahipsiz kalmayı kabul etmiyoruz. Bir zamanlar Sivas ekonomisine büyük katkı sağlayan Sivas Demir Çelik Fabrikası’nda aylardır maaş alamıyoruz. Beş aydır fabrikada üretim durdu. İz maaşlarımızı alamadığımız için büyük ailevi sıkıntılar yaşamaktayız. Bu haklı mücadelemizde Sivas haklının desteğini bekliyoruz” dedi.

Ellerindeki ekmek ve dövizlerle eyleme destek veren işçi yakınları ise işlemez hale gelen fabrikaya kayyum atanarak işçi mağduriyetlerinin giderilmesi ve fabrikanın yeniden üretime alınmasını talep ettiler.

YORUM YAP