reklam
reklam
DOLAR 28,9235 % 0
EURO 31,3140 % -0.12
STERLIN 36,5110 % -0.11
FRANG 33,0918 % -0.09
ALTIN 1.893,96 % 0,50
BITCOIN 1.203.437 0.073

Türk aşıklık geleneğinde estetik

Yayınlanma Tarihi :
Türk aşıklık geleneğinde estetik

Cumhuriyet Üniversitesi ve Motif vakfının bu sene düzenlediği Uluslara arası TÜRK ÂŞIKLIK GELENEĞİ VE ÂŞIK VEYSEL SEMPOZYUMU 02-04 Kasım tarihlerinde gerçekleştirmektedir.

Sempozyuma Akademisyen İnönü üniversitesinde akademisyen Necmi Karkın “TÜRK AŞIKLIK GELENEĞİNDE ESTETİK” konusunda bildiri sunmuştur. “Şapinuva Güzellemesi” adında bir şiir kitabı olan Necmi Karkın, Ressam Bedri rahmi EYUBOĞLU”nun yapmış olduğu “Aşık Veysel” tablosunu konu edinmiş ve Aşık geleneği ve Estetik Kuramları arasındaki ilişkiye değinmiştir. Sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu’ 1953’lerde yaptığı “Aşık Veysel” adlı tablosunda, Aşık Veysel’i bir kez daha bize hatırlatmaktadır. Onun türkülerini ve evrensele açılan sözlerini güncel kılmak adına resim olarak yorumlamaktadır.

Necmi Karkın Bildiride, Sözlü ifade geleneğinin en önemli temsilcileri olan Aşıkların duygusal ve kültürel konularındaki Estetik değerleri öne çıkartmak ve güncel konulara yansımaları üzerinde durmaktadır. Aşıklık kültüründeki ele alınan konulara Dışavurumcu ve Yansıtmacı kuramlarla birlikte bir bakış açısı ve yorumlamalar üzerinde durmaktadır. Aşıklık geleneğinin devam edegelen kültürel bir olgu oluşuyla bütünleşen Estetik kültür, bireysel ve toplumsal deneyimlerin sonucudur. Bu bağlamda, âşık geleneğindeki duyusal anlatımlar estetik kuramlarla açıklanmaktadır.

YORUM YAP