reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Uzmanından karne uyarısı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Uzmanından karne uyarısı

Uzman Psikolog Begüm Özkaya, çocukların karneleri kötü olsa bile tatilin bir kısmında dinlenmeleri gerektiğini söyledi.

Eğitim-öğretim döneminin sona yaklaşmasıyla birlikte öğrencileri karne heyecanı sardı. Notları düşük olan bir öğrenciye karşı hatalı yaklaşım sergilemenin, onun gelecekteki eğitim hayatını da olumsuz etkileyebiliyor. Psikolog Begüm Özkaya, velileri bu konuda uyardı. Özkaya, “Kötü karnenin tek sorumlusu öğrenci değildir ve bu sorumluluğu paylaşmak gerekir” dedi.

Medicana Sivas Hastanesi Uzman Psikoloğu Begüm Özkaya, karnelerin sadece ders başarısı göstergesi olmadığını vurgulayan “Çocuklar karne aldıkları zaman, sadece notların üzerinde durmak çocuğun diğer özelliklerini görmemizi engelleyebilir. Bu sebeple karne sadece ders başarısı olarak değerlendirilmemelidir. Öğrencinin notları, okul başarısını işaret etse de, başarısız olduğu yönler başka alanlarda başarılı olamayacağı anlamına gelmemektedir.

Ayrıca kötü karnenin tek sorumlusu çocuk olmadığı bilinmelidir ve çocukla bu sorumluluğu paylaşmak gerekir. Çocuğun okul başarısızlığı hangi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir bunu bulmak ve çözmek için adım atılmalıdır. Bu nedenler; kişisel özellikler, aileden kaynaklanan sebepler, okuldan kaynaklanan sebepler olarak sıralanabilir. Çocukları yeni bilgiler almaktan korkutmamak, karşılaştıkları zorlukları yenmeleri için cesaretlendirmek sadece öğrenim yıllarındaki başarılarını değil yaşam kalitelerini de arttırmaya katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

YORUM YAP