Yüksek Hızlı Tren heyecanı - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas HaberleriSivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Yüksek Hızlı Tren heyecanı

Bu haber 14 Nisan 2023 - 14:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas YHT ile birlikte ilin turizm ve ekonomisine katkı bekliyor.

Ramazan Bayramı sonrası 28 Nisan’da hizmete girmesi planlanan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nın, güzergahtaki iller Sivas, Yozgat ve Kırıkkale’de turizme, ekonomiye ve sosyal hayata canlılık getirmesi bekleniyor. Bayram sonrası açılacak Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı geçtiği Sivas, Yozgat ve Kırıkkale illerinde heyecanlı bekleyiş başladı. Ankara ve Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 405 kilometreye düşürecek yüksek hızlı tren hattı, saatte 250 kilometre hıza uygun inşa edildi. Hızlı tren hattında Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon bulunuyor.

SİVASLI ESNAFIN BEKLENTİSİ BÜYÜK

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil: YHT seferlerini dört gözle bekliyoruz. YHT turizme katkı sağlayacak. YHT sayesinde yerli ve yabancı turistlerin Sivas’a gelecek olması esnafın yüzünü güldürecek. Sivas’taki esnafın işi olduğu zaman Ankara’ya gidecek. O gün işlerini halledip Sivas’a dönebilecek ayrıca İstanbul ve Ankara’daki yerli turistlerin Sivas’a gelmelerini daha da kolaylaştıracak. Bunun için hızlı trenin hayata geçmesi, Sivas esnaf ve sanatkarının en büyük beklentilerinden. Sivas ekonomisine çok büyük katkısı olacak.