2 Temmuz için 100 kişi - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

2 Temmuz için 100 kişi

Bu haber 25 Haziran 2020 - 21:14 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında toplanarak çeşitli kararlara imza attı. Kurul, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesi gereğince olağanüstü toplanarak 2 Temmuz da gerçekleştirilecek olan anma etkinlikleri için en çok 100 kişinin kurallara uyarak yürümesine izin verdi.

Çin’in Wuhan Kentinden başlayarak, tüm dünyayı etkilemeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü’nce Pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (COVID-19) salgınından, ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla, İçişleri Bakanlığının Koronovirüs tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerilerini dikkate aldıklarını ifade eden Sivas Valisi Salih Ayhan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Koronavirüs (COVID-19) salgınından, ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak, salgının yayılmasını engellemek amacıyla, 5361 sayılı ve 16.03.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü genelgesi kapsamında belirtilen konular gündemde görüşülerek karara bağlanmıştır” dedi.

Kurulun aldığı kararların toplum sağlığını yakından ilgilendirdiğini hatırlatan Vali Ayhan, sivil toplum kuruluşlarının eğitim ve etkinlikleri dâhil olmak üzere, üyelerini toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetlerin mart ayında alınan kararla ertelendiğini ve sürecin devam ettiğini hatırlattı. Bu kapsamda, ilimizde 2 Temmuz 1993 tarihinde düzenlenen ‘2 Temmuz 1993 Madımak Olaylarını Anma Etkinlikleri’nde izlenecek yol haritasının belirlendiğini vurgulayan Vali Salih Ayhan, Dünya Sağlık Örgütünce Pandemi olarak nitelendirilen COVID-19 salgınıyla mücadeleye yönelik alınan ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunca teyit ve tavsiye edilen sosyal izolasyon, sosyal mesafe, maske ve hijyen konularındaki direktiflere bağlı kalınarak kamu sağlığının riske edilmemesi ve İçişleri Bakanlığı’nın ilgi talimatları doğrultusunda etkinliklere izin verileceğini söyledi.

Etkinliğe Katılacak Vatandaşlarımızı Düzenleme Kurulu Belirleyecek

2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen ve tüm toplumumuzu derinden üzen olaylar nedeniyle, bazı STK’ların organizasyon ve sorumluluğunda, olayların mağdurları ile vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarının katılımıyla, bu yıl da düzenlenmesi söz konusu olan etkinlik/faaliyetlerin, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu direktiflerinde belirtilen sosyal mesafe kuralına uygunluğunun sağlanması amacıyla, bazı kriterler belirlendiğini vurgulayan Vali Ayhan, “Olaylarda mağdur olan veya vefat eden vatandaşlarımızın birinci derece yakınları, geçmiş yıllarda düzenleme komitesinde görev alanlar, siyasi parti il başkanı veya temsilcileri, düzenleme kurulunca belirlenecek isimleri, Valilik Makamına bildirecekler. İdarece izin verilen etkinlik alanında sosyal mesafe kuralını uygulamak amacıyla, düzenleme kurulu tarafından gerekli yasal işaretlemeler yapılacak. Etkinliğe katılmasına izin verilen 100 kişinin uzaktan ateş ölçer veya termal kameralar ile ateş ölçümleri yapılacak. Etkinlikte sosyal mesafe, maske ve hijyen koşullarına uyulacak ve takibi yapılacak” dedi.

Etkinliğe İl Dışından Katılımcı Kabul Edilmeyecek

İlimizin Koronavirüs ile mücadelede başarılı bir sınav verdiğini hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Söz konusu etkinliklere il dışından hiçbir şekilde katılımcının davet edilmemesi ve etkinliklerin Pandemi koşulları dikkate alınarak gerçekleştirilmesini istiyoruz. İsim listesinde belirtilen kişilerin dışında hiç kimsenin katılmamasına dikkat edeceğiz. Etkinlik, Bilim ve Kültür Merkezi önündeki alan ile sınırlı kalmak kaydıyla, Sağlık Bakanlığının Pandemiye yönelik direktifleri doğrultusunda ve İçişleri Bakanlığı talimatları ile ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun amir hükümleri çerçevesinde yerine getirilecek” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, İzin Verilen Bölgelerde Gerçekleştirilecek

İzin verilen yer dışında toplanma, yürüyüş ve miting şeklindeki etkinliklere izin verilmeyeceğini dile getiren Vali Ayhan, “İl Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu Pandemi ve bulaş riskinin artmasına yönelik tedbirlere uyulmadığının tespiti halinde, başta düzenleme kurulu olmak üzere tüm katılımcılar ses yükselten cihaz ile iki kez ikaz edilecek. Uyarılara riayet edilmemesi halinde durum bir tutanakla tespit edilecek, yetkili kolluk amiriyle düzenleme kurulu başkanına tebliğ edilecektir. İkazlara riayet edilmemesi halinde etkinlik sona erdirilecek ve ikazlara riayet etmeyenler ile düzenleme kurulu üyelerine Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince idari yaptırım cezası uygulanacaktır” şeklinde konuştu.

Kurallara Riayet Etmeyenlere Ceza-i Müeyyide Uygulanacak

Söz konusu etkinlik için İl Hıfzısıhha Kurulu’nun Pandemiye yönelik kararlarını denetlemek amacıyla, İl Sağlık Müdürlüğünden uzman personeller görevlendirilecek. ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’ ve bağlı mevzuatına uygun olmak kaydıyla, etkinliğin sonlanmasına kadar geçecek süreçte düzenleme kurulunun yasal sorumluluğu devam edecek. Etkinlikte bulaş riskinin önlenmesine yönelik tüm tedbirlerin de alınmasının sorumluluğu düzenleme kuruluna ait olacak.

Alınan kararlara uyulmaması halinde Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince 3.150 TL para cezası uygulanacak. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392 TL para cezası, Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı TCK 195. Maddesi gereğince 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası da uygulanabilecek.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.