Alt yapı daha da önem kazandı - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas HaberleriSivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Alt yapı daha da önem kazandı

Bu haber 03 Temmuz 2022 - 23:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Futbolda alt yapının önemi anlatmakla bitmez. Ülkemizde yıllardır alt yapı önemi hakkında vurgular yapılır ama bir türlü yapılması gereken alt yapı çalışmaları yapılamaz. Alt yapı çalışmalarının yapılamaması veyahut da ötelenmesi öncelikli kulüplerimizin kısa vadeli başarı peşinde koşmalarını bağlayabiliriz.

Futbolda başarının bir yolu da alt yapının güçlü ve sağlam olmasından geçer. Kulüplerimiz olur olmaz şekilde transferlere harcadıkları paraların çok az bir bölümünü alt yapılarına harcamış olsalar karşılığını fazlası ile alacaklarını söyleyebiliriz.

Avrupa’nın futbolda önde gelen ülkelerinde sınırsız yabancı oyuncu oynatma hakkına sahip olmalarına rağmen ve de ekonomik güçlerinin oldukça büyük olmasına karşın alt yapının oynattıkları oyuncu sayısı bizde oldukça fazla. Alt yapıdan kısa vadede başarı beklemek hayalcilik olur. Öncelikle alt yapıya gereken zaman ve sabrı vermemiz, bununla birlikte alt yapının kalıcı ve verimli olabilmesi adına gerekli bütçeleri oluşturmamız gerekir. Bu noktada ülkemiz futbol takımlarının önemli eksikleri olduğunu hepimiz yakinen bilmekteyiz. Birçok Süper Lig Kulübümüzün ekonomik sıkıntı çektiği şu günlerde çözüm noktasını alt yapı çalışmaları olduğunu söyleyebilirim. Alt yapı çalışmaları ve alt yapıdan çıkan futbolcuların profesyonel takımlarda yer bulabilmeleri için Futbol Federasyonumuzun da bazı radikal kararlara imza atması gerekir. Ülkemizde bazı çalışmalar zorunluluk gerektirmeyince sekteye uğradığını hep birlikte görmekteyiz. Alt yapı noktasında ülkemizde örnek bir Kulüp olan Altınorduspor’un başarısını hepimiz yakinen şahit olmaktayız. Ama ne yazık ki diğer takımlarımız bu noktada Altınordu Kulübü kadar cesaretli kararlar alamamaktalar.

Biz kendi açımızdan alt yapı çalışmalarına bakacak olur isek 2017-2018 sezonunda başlatılan alt yapı hamlemiz bugün itibari ile meyvelerini vermeye başlayacak. Yazımın başında belirttiğim gibi alt yapıda sabır birinci önceliktir. Bunun ne kadar önemli olduğunu da bugün daha iyi idrak edebiliyoruz. Sivasspor’umuzun alt yapı takımlarında oynayan birçok genç futbolcusunu ülkemiz milli takımlarında oynuyor olması kesinlikle tesadüf değildir. Bu futbolcularımızın milli takımlarda yer alması Sivasspor’umuzun alt yapı hamlesinin doğru yapıldığının en önemli göstergesidir. Alt yapı takımlarının yakaladıkları başarıları şahsım olarak çok fazla önemsemiyorum. Benim adıma alt yapının en önemli başarısı profesyonel takıma ne kadar oyuncu verebildiğidir. Sivasspor’umuzun Süper Lig’de mücadele ettiği yıllara baktığımızda alt yapı başarımızı bu sezon tavan yaptığını hep birlikte görmekteyiz. Alt yapıdan 12 futbolcunun A takımına katılıyor olması ilimiz ve bölgemiz futbolu adına önemli bir kazanç olarak görüyorum. Bu futbolcularımız için Rıza Çalımbay’ın Sivasspor’un başında teknik direktör olması oldukça önemli bir artı olduğunu belirtmek gerekir. Alt yapıdan A takıma giden bazı futbolcularımızın bu sezon Sivasspor forması ile şans bulacağını tahmin ediyorum. Unutmadan Sivasspor alt yapısında çalışan bütün antrenörlerimizin de görünmez kahramanlar olduğunu belirtiyor, başarılar diliyorum.