Belediye’den şehrin kültür hazinesine önemli katkı - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Belediye’den şehrin kültür hazinesine önemli katkı

Bu haber 08 Ocak 2022 - 13:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Belediyesi tarafından şehrin kültür hazinesine katkı sağlamak amacıyla “Tarihin Aynasından Şehir Kitaplığı” adı altında 9 eserden oluşan yeni bir kitap seti hazırlandı.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in himayesinde, Başkan Danışmanları Prof. Dr. Recep Toparlı ve İbrahim Yasak öncülüğünde hazırlanan eserler, Evliya Çelebi’nin döneminden günümüze kadar yerli ve yabancı birçok farklı kaynaktan Sivas’a dair bilgileri ve tarihi belgeleri bünyesinde barındırıyor.

Alanında uzman akademisyenler tarafından hummalı bir çalışma süreci sonunda ortaya çıkarılan eserler, şehrin tarihi ve kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılması adına büyük önem taşıyor.

Hazırlanan seti Başkan Hilmi Bilgin’e takdim ederek çalışma süreci hakkında bilgi veren Başkan Danışmanları Prof. Dr. Recep Toparlı ve İbrahim Yasak, belediyenin şehircilik hizmetlerinin yanında kültürel hizmetlerinin ehemmiyet taşıdığını dile getirerek Sivas’ın tarihi açısından önemli bir kaynak oluşturulduğunu kaydettiler.

Sivas’ın bir tarih ve kültür şehri olduğuna vurgu yapan Bilgin ise; “Bundan önce de birçok eseri yayınladık ancak bu 9 kitaptan oluşan setimiz, şehrimiz adına kalıcı bir eser oldu. Kadim bir medeniyet şehri olan Sivas’ımızın geçmişini, kültürünü yeniden yaşamak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına ortaya çıkarılan bu eserde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte şehrimizi daha doğru anlatmak, kültürümüzü en iyi şekilde aktarmak adına bu eserlerimizi her ilgiliye ulaştırarak projemizin devamını sağlamış olacağız. Bundan sonra şehrimize gelen tüm misafirlerimize, tüm devlet büyüklerimize Sivas’ı en iyi şekilde anlatan, en anlamlı hediye olarak bu setimizi takdim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kitap takdiminde; Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, Doç. Dr. Ebubekir Sıddık Yücel ve Dr. Öğr. Üyesi Hamza Kuzucu da hazır bulundu.

Tarihin Aynasından Şehir Kitaplığı setinde yer alan kitaplar ise şunlar;
• Sivas İli – İbrahim Yasak
• Sivas Lisesi Tarihi – Talip Mert
• Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Sivas – Seyit Ali Kahraman
• Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Sivas Vilâyeti Raporları – Salih Şahin
• 1787-1802 Tarihli Şer’iyye Sicillerine göre Sivas’ın 15 Yılı – Doç. Dr. Ebubekir Sıddık Yücel
• Sivas Vilâyeti Sıhhî ve İçtimaî Coğrafyası (Dr. Hasan Tahsin) – Prof. Dr. Recep Toparlı, İbrahim Yasak
• Veliyyuddin Yeken Malum ve Mechûl (Bir Osmanlı Aydının Sivas Hatıraları) – Doç. Dr. Murat Özcan, Prof. Dr. İsmet Çetin
• Max Van Berchem – Corpus Sivas’ın Tarihi Eserleri – Prof. Dr. Recep Toparlı, Dr. Öğr. Üyesi Hamza Kuzucu (çeviren)
•Gabriel ve Fransızca Tarihî Kaynaklarda Sivas – Prof. Dr. Recep Toparlı, Dr. Öğr. Üyesi Hamza Kuzucu (çeviren)