reklam
reklam
DOLAR 28,8784 % 0
EURO 31,5044 % -0.03
STERLIN 36,7718 % 0.59
FRANG 33,2547 % 0.84
ALTIN 1.922,04 % 1,72
BITCOIN 1.122.577 2.816

Efsane Belediye Başkanı Aydın Kurt’un ardından!

Yayınlanma Tarihi :
Efsane Belediye Başkanı Aydın Kurt’un ardından!

Sivas’ın Zara ilçesinde tam üç dönem belediye başkanlığı yapan, Belediye başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalarla Zara’yı köy görüntüsünden çıkartarak önce ilçe ardından modern bir yapıya kavuşturan adını Zara ve doğal olarak Sivas tarihine altın harflerle kazımış Kurt siyasetçi Aydın Kurt’u kaybettiğimizi öğrendim. O güzel insanın ardından bir şeyler yazabilmek elbette görevlerimiz arasındadır. Biz yazılarımızla tarihe not düşen insanlarız. Gazetecinin görevlerinden birisi de budur!
Ne diyorduk O güzel insanlar beyaz atlara binip gittiler!
O’da göç kervanına katıldı. Bugün itibari ile aramızdan ayrıldı. Aydın Abi’yi Zara Belediye Başkanı Aydın Kurt’u gazetecilik mesleğimin bahar dalları çıkarttığı döneminde tanıdım. O’nu 1984 seçimlerinde ihtilalin tozu dumanı ortadan kalkarken Turgut Özal’ın Anavatan’ı ortalığı silip süpürürken Zara Belediyle başkanlığı koltuğunda gördük. İşte o tarihten sonra Zara için kolları sıvadı ve bizi onlarca açılışa davet etti. Ayda en az bir kaç kez uğradığımız canımız sıkıldığı zaman “Ne var ne yok” diye koşturarak Zara’ya gittiğimiz bir atmosfer oluşturdu.
Ben aydın Kurt’u çok sevdim, Aydın Kurt Zara’yı sevdirdi. O dönemde çalıştığımız Günaydın Grubu ve a.a bünyesinde onlarca haberine imza attık. Aydın Kurt birinci dönemini tamamladı. 2. Dönem belediye başkanlığını açık ara yeniden kazandı. Zararlılarda Aydın başkanlarını çok sevmişti. Kapısı Zara halkına sonuna kadar açık olan, ilçe halkı ile bütünleşen, fakirinin, fukaranın hakkını gözeten merkezi bırakıp Zara köylerine kadar ulaşan bir başkan portresi çizdi önümüze! Durum böyle olunca ağabeylik-kardeşlik ilişkilerimiz artarak devam etti.
O’nun asıl gücü ve etkisini terör örgütü PKK’nın 1990’lı yıllara doğru Karadeniz açılımı (!)çabasında daha net gördük. Zara Sivas’ın stratejik olarak en önemli noktalarından birisi durumundaydı. Ovacık-Bolucan hattı, Tunceli-Erzincan ve Malatya bağlantısında Bolucan ve Yıldız dağları ile o dönemin en hareketli bölgesi haline dönüştü. O dönem de 7/24 görevinin başında kalan, Zara’nın bırakın merkezini adım adım köylerini dağını tepesini dolaşan, halkı terör örgütüne karşı örgütleyen bölge halkının her açıdan yanında olan bir başkan gördük. O tehlike bertaraf edilirken önemli çalışmalara imza attı.
İHA’da o karışık bölge benim alanım içerisindeydi. Sivas-Malatya-Erzincan-Tokat- Divriği hattı üzerinden Tunceli’nin bir bölümü gelişen olaylar nedeniyle sürekli gidip geldiğimiz nokta haline dönüştü. Aydın Kurt başkanla o dönemde çok kez bir araya gelme fırsatımız olduğu gibi Zara’da konakladığımız gün sayısı arttı. 1991 yılında kanlı terör örgütünün Zara Selimiye köyü baskınında 11 yurttaşımızı kaybederken o Zara Belediye başkanıydı ve yaşanan acıyı, yaşadığı acıyı, yaşadığımız acıyı birlikte paylaştık.
Yüreği vatan sevgisi ile dolu olan Sivas ve Zara’ya olan aşkını her fırsatta dile getiren, icraatları da bunu gösteren Aydın Başkan tam üç dönem yani 15 yıl Zara’ya hizmet etti. Biliyorum ki Zara halkı O’nun hizmetlerini, bizler vatanseverliğini hiç bir zaman unutmayacağız.
Sofrası, herkese yüreği gibi açık olan, siyasi kariyerinden böbürlenmeyen, halk adamı yönünü hiç bir zaman kaybetmeyen, kazandığı her seçimin ardından rakipleri ile kol kola yürüyen ve kimsenin gönlünü kırmayan, siyaset yaparken, siyasi partileri düşman gibi görmeyen Aydın Kurt yaşadığı hayatla da siyaset arenasına örnek teşkil etti.
Sivas’tan ayrıldıktan sonra bir kaç kez Sivas toplantılarında konuşma ve buluşma fırsatımız oldu. Hayatın her birimizi nereye savuracağı bilinmediği için son dönem yıllarımızda hiç bir araya gelemedik.
Aydın Kurt başkanıma, Aydın ağabeye Allah rahmet eylesin. Aslan parçası gibi yetiştirdiği evlatlarına Allah sabırlar versin. Aydın Başkanımız bir oğlu babasının senelerce hizmet ettiği bizim bölgemiz sayılan Erzincan’da İl Emniyet Müdürü olarak görev yapıyor. Allah O’nu da vatana millete hizmet etmekten geri koymasın gücünü artırsın.
Ne mutlu ki onlara öyle bir babanın evlatları oldular.
Ne mutlu ki bize öyle bir insanı tanıma fırsatımız oldu.
İnşallah hepimize hakkını helal etmiştir.
(Rahmetli başkanımız Aydın Kurt’un cenazesi 31 Ekim 2022 tarihinde (yarın) Zara Mehmet Akif Ersoy Camiinden öğle namazına müteakip kaldırılacak olup, aile kabristanına defnedilecek. Biz orada olamasak da dualarımız Onunla beraber olacak.

YORUM YAP