reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Muhalefetin toplu intiharı, baş aktörün tükenmez inadı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Muhalefetin toplu intiharı, baş aktörün tükenmez inadı

Birçok insan dünyanın kendi ekseninde döndüğünü düşünür. Ben merkezli hareket ederler. Biz derken bile kendilerinden başka bir şey düşünmezler. Aslında bu hasta bir ruhladır. Yanlışı veya hatayı kabul etmemek, yanlışta ve hatada diretmek bu hasta ruh halinin etkileri olsa gerek.
20 yılı aşkın bir süredir ana muhalefet partisi olan CHP’nin 13 yılı aşkın bir süredir genel başkanlığını yapan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün içerisinde bulunduğu ruh hali tamda bu olsa gerek. Partisinin tüm menfaat ve çıkarlarını kendi çıkarlarının gerisinde tutan bu siyasetçi son seçimde partisinde açtığı yarayla birlikte mevcut iktidara alternatif olabilecek tüm siyasetçi ve partileri de intihara sürükledi.
AK Parti’ye alternatif olarak ortaya çıkan ve kısa sürede ciddi bir oy oranına ulaşan İyi Parti ve genel başkanı Meral Akşener, Kılıçdaroğlu ile birlikte kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında en güçlü alternatif olarak görülen, belki de aday olsaydı kazanacak olan Mansur Yavaş kaybetti. İmamoğlu kaybetti. Millet ittifakının kalan diğer ufak tefek ortaklarının kaybettiğini düşünmüyorum. Onlar oy oranlarına rağmen rüyalarında göremeyecekleri bir zafer elde ettiler.
Kılıçdaroğlu aslında yaşadığı ve yaşattığı hezimetle bir sonraki seçim için bir devri kapatıp bir devri açmış oldu. Büyük bir ihtimalle bir sonraki genel seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli yarışta olmayacak. Rabbim her ikisine de sağlık ve uzun ömür nasip etsin. Kılıçdaroğlu sayesinde Akşener, İmamoğlu, Yavaş’ta yarışın içerisinde olamayacak. Büyük ihtimalle Yavaş ve İmamoğlu aday gösterilirseler belediye seçimlerini de kaybedecekler. Görünen o ki bir sonraki genel seçimin güçlü isimleri; Erbakan, Oğan, Ağıralioğlu gibi seçimin sonucuna göre öncesinde doğru karar veren siyasetçiler olacak.
Kılıçdaroğlu’nun partisine ve yanında duranlara bu kadar büyük ölçüde zarar vermesine rağmen genel başkanlıktaki ısrarı ve halen istifa etmemiş olması siyaset ilmiyle değil ancak insan psikolojisi ile açıklanabilir. Ne diyelim. Rabbim siyaset yapan her iyi kişiye Kılıçdaroğlu gibi başarısız bir rakip nasip etsin.

YORUM YAP