reklam
reklam
DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.324,01 -0.802

O bir Turan ülküsüydü

Yayınlanma Tarihi :
O bir Turan ülküsüydü

O bir Turan ülküsüydü
Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’nın vefatı tanıyan herkesi üzdü. Bu vefatla tanımayan milyonlarca insanda Paşayeva’nın adını duydu. Paşayeva her turan erinin yakından tanıdığı bir isimdi. Öyle ki Türk şehirlerinin önde gelenleri arasında da tanımayan yok denecek kadar azdır. Zamanının önemli bir bölümünü Türkiye’de geçiren Paşayeva il il, ilçe ilçe gezerek turan davasını anlatır, her platformda yüreğindeki bu sevdayı dillendirirdi. O kadar içimizdeydi ki birçokları onun Türkiye Cumhuriyeti milletvekili olduğunu dahi düşünüyordu.
Azerbaycanlı soydaşımız Ahmed Cevad’ın Çıpırındı Karadeniz Marşı’nın dizelerinde de ifade ettiği gibi her turan eri ölmeden Türk’ün bayrağının turan ele asıldığını görmek isterdi. Paşayeva’da çok istedi ama görmek nasip olmadı. İnşallah rabbim tez zamanda turanı görmeyi bizlere nasip eder.
Türkiye sevgisi, turan davası ve Azerbaycan milletvekilliği kimliği ile bilinen Paşayeva aslında bir gazeteciydi, kaybettiğimiz bu meslektaşımız dünya siyaseti, tarihi ve güncel gelişmelere de son derece duyarlı, donanımlı ve Türk dünyasının ihtiyaç duyduğu bir isimdi. Bu nedenle bu kayıp ayrıca üzüntü vericidir.
Dava adamları tarih olur, tarihe geçer, tarih onlardan bahseder. Büyük davaları sırtlanan kadınlar ise efsane olur. Paşayeva’da Nene hatun gibi, Şehit Şerife bacı gibi, Kara Fatma gibi efsane bir kahramandı. Rabbim yerini mekanı cennet etsin. Yanımızda olmasa da Turan’ı görmeyi ona da nasip etsin.

YORUM YAP