Otyakmaz,hakemlere seslendi ” Kimsenin etkisi altında kalmayın” - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas HaberleriSivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Otyakmaz,hakemlere seslendi ” Kimsenin etkisi altında kalmayın”

Bu haber 07 Ocak 2020 - 13:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Demir Grup Sivasspor Başkanı  Mecnun Otyakmaz, “Sizden beklentimiz; cesur olmanız, seyircilerin, yöneticilerin, televizyon yorumcularının kimsenin etkisi altında kalmamanız. Tüm müsabakalarda takım ayırt etmeksizin adaletli olmanız.” dedi.

Merkez Hakem Kurulu tarafından düzenlenen 2019-2020 Kış Semineri’nde FIFA Kokart Takma Töreni yapıldı. 2020 yılında FIFA kokartı taşıyacak hakemlere kokartları, Belek’te Calista Luxury Resort Otel’de yapılan törende takdim edildi.

2020 Yılı FIFA Kokart Takma Töreni’ne TFF Başkanı Nihat Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri,  ve Demir Grup Sivasspor Başkanı ve  Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Mecnun Otyakmaz, kulüp başkanları, MHK Başkanı Zekeriya Alp ve MHK üyeleri, gözlemciler, hakemler ve diğer ilgililer katıldı.

Törende konuşan Başkan Mecnun Otyakmaz,kulüplerin düşüncelerini paylaşmaktan dolayı çok memnun olduğunu söyledi.

Hakemlerin işiniz zor olduğunu bildiğimizi kaydeden Otyakmaz, “Türkiye’de hakem kararlarına olan toleransın ne kadar düşük olduğunun farkındayız. Bu konuda bize düşen sorumluluklar var. Bizlerin, teknik ekiplerin ve oyuncuların daha farklı yaklaşımlarının olması gerektiğinin farkındayız. Kulüp yöneticileri olarak bazen haklı bazen haksız açıklamalarımız oluyor, bunları biliyoruz. Bunu teknik direktörlerimiz de yapıyor. Sahada sizleri aldatmaya yönelik hareketlerin yapıldığını da tüm Türkiye görüyor ‘Hakemlere saldırmanın dayanılmaz hafifliği’ne hepimiz kendimizi bazen kaptırıyoruz ancak konuyu saha içi kararlarına getirirsek sizler de bazen işinizi daha da zorlaştırıyorsunuz. Bütün futbol ailesi sizin iyi niyetinizden şüphe duymuyor ve size güveniyor.” dedi.

Kulüp başkanları olarak hakemlerden beklentileri sıralayan Otyakmaz, “Sizden beklentimiz; cesur olmanız, seyircilerin, yöneticilerin ve televizyon yorumcularının etkisi altında kalmamanız. Tüm müsabakalarda takım ayırt etmeksizin adaletli olmanız. Saha içinde ki hakim sizsiniz. Sizin otoritenizi sarsacak hareketlerde bulunan oyunculara gerekli cezayı verin. Tüm kararlarınızı kimsenin tesiri altında kalmadan, forma rengine bakmadan, bilginizle beraber vicdanınızla da verin. Oyun kalitesini arttırmak da sizin elinizde. Süre geçirmeye çalışan, hakemi aldatmaya yönelik hareketlerde bulunan, her pozisyona olur olmadık itiraz eden futbolcuya gerekeni yapın. Gerekeni Sivas’ta yapın, İzmir’de yapın ama İstanbul’da da yapın. Ayrıca saha içi kararlarınızda mutlaka bir standardınız olmalı. Bir maç farklı, öbür maç farklı kararlar vermemelisiniz. Hata yapabilirsiniz ama maçları öyle bir yönetin ki kafanızı yastığa koyduğunuzda vicdanınız sizi rahatsız etmesin. Hepimiz Türk futbolunun bileşenlerinin birer parçalarıyız ahenk ve uyum içinde herkes görevini layıkıyla yaparsa marka değerimiz artar, futbol kalitesi yükselir bizler de futbol severlere karşı görevimizi yerine getirmiş oluruz.” diye konuştu.

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması ile ilgili düşünceleri de aktaran Otyakmaz, “Rusya’da gerçekleşen Dünya Kupası’ndan sonra hepimizin VAR sistemine olan isteği ve inancı arttı. Fakat ülkemizdeki uygulamaları görünce ne yazık ki hayal kırıklığı içerisindeyiz. VAR konuşmaları, VAR çizgileri ve VAR`a gidip-gitmemek kamuoyunda yeni gündemler oluşturdu. VAR sistemini destekliyoruz ve ikinci yarıda daha iyi iletişimle problemleri azaltmanızı bekliyoruz. VAR kayıtlarının toplumu bilinçlendirmek adına, müsabakalardaki örnek teşkil edebilecek bazı kritik pozisyonların da kamuoyu ile paylaşılması fikrini destekliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 2020 yılında FIFA kokartı taşıyacak 33 hakeme kokartları takıldı. FIFA hakemleri Cüneyt Çakır, Halis Özkahya, Ali Palabıyık, Hüseyin Göçek, Mete Kalkavan, Halil Umut Meler ve Arda Kardeşler’e FIFA kokartlarını TFF Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Mecnun Otyakmaz ve MHK Başkanı Zekeriya Alp takdim etti.