Sivas’ın cazibesi cazipleşmeli - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Sivas’ın cazibesi cazipleşmeli

Bu haber 04 Aralık 2022 - 14:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bilindiği gibi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını, az gelişmiş illerde yatırım ve istihdamı artırarak bu illerin gelişmiş illerle arasındaki farkı asgariye indirmek için bu illeri cazibe merkezi çerçevesine alır. Bakanlık tarafından cazibe merkezi ilan edilen 21 il, her yıl açıklanan teşviklerden istifade eder. Maksat az gelişmiş iller ile gelişmiş iller arasında bir denge ve adalet oluşturmaktır.
Sivas’ımızda bu 21 il arasındadır. Ancak Sivas’ı diğer 20 ilden ayıran ve rahatsız edici bir fark var. Diğer 20 ilin geneli cazibe merkezi olarak ilan edilirken Sivas’ta ise sadece Nuri Demirağ OSB bu çerçevede değerlendirildi. İlimizde bulunan 1. OSB ve Gemerek’te yükselen OSB, cazibe merkezinin sunacağı teşvik ve imkanlardan istifade edemeyecek. Nuri Demirağ OSB’de üretim yapan bir firma ile diğer OSB’ler arasında ciddi avantaj farklılıkları olacak. Elbette bu, teşvik ve hibeler olmadan, ciddi riskler alarak Sivas’ta yatırım yapan ve bugün Nuri Demirağ OSB’nin sahip olacağı imkanlardan istifade edemeyecek olan yatırımcılarımızı rahatsız etmektedir. Rahatsız olmakta da son derece haklılar.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Sivas’ta yaptığı konuşmasında bu hatanın düzeltilmesi yönündeki kendisinden beklentileri sonuçsuz bıraktı. Bence, çok mantıksız bir açıklamayla konuyu kapattı. Sayın bakan mevcut 1. Organize Sanayi Bölgesinde zaten yeni yatırımcılara tahsis edilecek yer kalmadığını, enerjinin Nuri Demirağ OSB’si için harcanması, orada oluşan sinerjinin dağıtılmaması gerektiğini söyledi. Bakan ayrıca 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin cazibe kapsamına alınması halinde bile yer kalmadığı için yeni yatırımcı kabul edilemeyeceğini ifade etti. Ya konu bakana doğru anlatılamadı ya da bakan konuyu anlamadı. Halbuki Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız bakandan önce çok açıklayıcı bir konuşmayla haklı talebi anlaşılır bir şekilde dile getirmişti.
Sivas 1.OSB’de yatırım yapacak yeni alanlar kalmamış olması zaten gelecek yeni yatırımların Nuri Demirağ OSB’sinde yapılacağı anlamına gelir. Tüm Sivas’ın Cazibe Merkezi kapsamına alınması burada oluşan sinerjiyi dağıtmayacağı gibi güçlendirecektir. Talep, 1. OSB’ye yeni tarımcılar çekmek için değil, 1. OSB’de ki yatırımcılarımızı da Cazibenin imkanlarından istifade ettirebilmek içindir. Aksi halde, 1. OSB’de başlayan üretim durdurmalar, daralma ve işçi çıkartmaları devam edebilir. Dimyat’a giderken evdeki bulgurdan olmayalım. Cazibeyi Sivas için cazip hale getirelim. Aynı il sınırları içerisinde yatırımcılar arasında fırsat eşitliğini sağlayalım.

Göktürk Fırat[email protected]