Türkiye’den Futbol Manzaraları - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Türkiye’den Futbol Manzaraları

Bu haber 31 Aralık 2022 - 16:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kendi sahamızda oynadığımız önemli karşılaşmayı ne yazık ki kaybederek düşme hattının içerisinde kalmaya devam ettik. Bu sezon özellikle Süper Lig’de oynadığımız karşılaşmalarda gösterdiğimiz kötü performansla istenilen noktaya bir türlü gelemedik. Avrupa kupalarında başarılı bir grafik çizmemize rağmen Süper Lig’de bu başarıyı neden yakalayamadık sorusunu hep soruyoruz, ama cevap bulmakta hepimiz bir hayli zorlanıyoruz. Kasımpaşa karşılaşmasında deplasman da alınan 3 puanın mutluluğunu yaşarken önümüzde oynayacağımız karşılaşmalara da umutla bakmıştık. Bu umutla çıktığımız Galatasaray karşılaşmasında ne vahimdir ki konuşulan en önemli konu maçın sonuç durumu değil, Sivasspor’un verilmeyen golü oldu. Neden böyle bir durum yaşandı. Hakemi etkileyen faktörler nelerdi. Türk futbolu neden istikrarlı ve doğru bir noktaya gelemiyor. Avrupa’da istenilen seviyede değiliz sorularını hep sorarız ya işte. Bu soruların cevabı dün akşam oynanan karşılaşmada çok net önümüze serilmiş oldu. Türkiye’de ne yazık ki büyük takım sendromu olduğu sürece Anadolu takımlarının ve Türk futbolcuların gelişmesinin mümkün olmayacağını bir kez daha görmüş oldum. Sadece kendimizi avutarak Türkiye genelinde 3 takımdan birisini tutarak kendimizi de şarj etmeye çalışan bir toplumumuz olduğu gerçeğini de gözler önüne tekrar sermiş olduk.

Sadece Sivasspor karşılaşmasında değil Süper Lig’de 3 büyük takımla maç yapan tüm Anadolu takımları karşılaşma öncesinde benzer endişeleri hep yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Acaba karşılaşmanın hakemi bizi ne kadar etkileyecek hakkımızı alabilecek miyiz soruları hep cevap bulmayan sorular olarak futbol tarihimizde yerini almıştır. Bu yanlışlar ilk değil tabii son da olmayacak. Futbol devamlı gelişmesine rağmen kurallar devamlı yenilenmesine rağmen sistematik olarak teknolojinin kullanılmasına başlamasına rağmen halen hakem hatalarının ön planda olduğu ve karşılaşmanın sonuçlarını etki ettiği gerçeği söz konusu. Tribünlere gelen taraftarlarımızın da maçlardan soğumasının en büyük sebebi bu olsa gerek.

Futbol federasyonumuz sadece 3 takıma bakarak tribünler tamamen dolu herkes mutlu gibi düşüncelere kapıldığı sürece Türkiye’de futbolun Anadolu’ya yayılması ve gelişmesi mümkün değil. Bugün İstanbul dışındaki diğer stadyumlara baktığımızda doluluk oranı %50’nin üzerinde olan stadyum sayısı iki ilimizi geçmez.

Futbol Federasyonu neden geniş çaplı bir araştırma yapmaz anlayamadım. “Tribünler neden dolmaz?”,  Anadolu’da taraftarlar maçlara neden ilgi göstermez?  Bu ve buna benzer soruları irdelemiş konuşmuş ve araştırmış olsalar. O zaman Türkiye’deki futbolun gerçek yüzünü görmüş olacaklar. Şayet bu gerçek yüzü görüp yüzleştikleri an daha radikal ve daha doğru kararları alabileceklerini düşünüyorum. Başka türlü ülkemizde futbolun gelişmeyeceğini dar bir havuz içerisinde tüm takımların debeleneceğini düşünüyorum.

Böylesine önemli bir yanlış karar sonrası futbol federasyonu tarafından hiç açıklama yapılmaması daha da düşündürücü bir durum. Bundan sonra bu olaydan ders alarak biz Sivaslı Yigidolar olarak daha fazla kenetlenerek takımımıza sahip çıkmamız gerekir. Bu takım sahipsiz değil. Gerekli tüm mercilerden kurallara ve kanunlara uygun şekilde hakkımız aramalıyız.