reklam
reklam
DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.951.430 0.813

Vicdan Meselesi

Yayınlanma Tarihi :
Vicdan Meselesi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız demişti ya, “Sen de vicdan var mı?” diye. Sanıyorum mülk sahiplerine seslenmişti. Mülk derken, malı olupta kiraya veren kişilerin tasarrufunda olan emtiadan bahsediyorum.

Altına o kadar çok yazılacak şey var ki şu vicdan meselesinin. Son bir iki yılda, ülkede yaşanan ekonomik darboğazın, yüksek sesle dile gelmesi.

Geldiği makamın çok önemi yok, ha ülkenin en yüksek makamı, ha Sivas’ın bilmem ne köyünde ektiğini biçemeyen Çiftçi Ali amca’nın feryadı, ha bir kiradan diğerine yelken açan Zabıta memuru Hulusi bey’in sitemi.

Bu ülkede dile gelmesi gereken ciddi bir vicdan meselesi var. Liyakatsizlere ve liyakatsizlere kurban edilen makam ve görevlerden, kuyruğuna taktıkları deflerle, taktak delisi edilen bir yığın mazlum, bir yığın kimsesiz, bir yığın sahipsiz, bir yığın dayısı olmadığı için bir yerlerde ciğerleri çürütülen amcalardan, birilerini göremediği için yada görmediği için, ömrü tüketilen teyzeler, dedeler, nineler.

Bir vicdan meselesi var bu ülkede haykırılması gereken.

Ekonomi dediğiniz nedir ki? Dolar Euro çok mu çıkmış düşmüş. Faizler göbek dansı yapıyormuş, nasa intizarın. Olsun vicdan olmadıktan sonra, nedir döviz dediğiniz.

İlahi şamarın inmesinin arefesindeyiz. Geçmişte kaç defa söylendi ama dinlemediğimiz için bedelini birkaç defa ödediğimiz umursuzluğun sarmalına kapılan yitiklikler.  Yiğitlikler değil ha, yitiklikler, düşkünlük gibi, düşüklük gibi.

Filistin’e göz yaşı dökmekle, Filistin’de gözyaşı dökmek aynı şey midir? Aynı şey midir, “Vicdan sahipsizliğiyle, vicdanınıza sahip çıkınız demek?

Değil, değil..

Köpek günahkar olunca, sokağa çıktığında ilk iyileri ısırmış. “Demişler ki, sen burayı koruyacaktın ya, neden masumlara saldırdın.?” Ben köpek olsam da, mayam günahtan değil mi? Mayası günah olan, ayası duaya kalkmaz. O yüzden vicdan meselesi önemli bir mesele.

Benim idolüm şimdi bu, “Vicdan meselesi” Vicdan dediğiniz şeyin mayası nedir peki, ahlak değil mi? Güpegündüz, milyonların önünde günahın tarife tutarlarının açıklandığı tv şovlarında yedinci kocasını paketleyen kadının minberde vaaz vermesi gibi. Sormak lazım sizde vicdan var mı?

Sahi soruyorum bazen, sözgelimi RTÜK ne işe yarar. Bu kurum kurulurken “Vicdan” var mıymış? Ya da varsa vicdan neye göre sınıflandırılmış.

Kime ve neye göre ayrıştırmalar yaparlar? Kim nerede nasıl haklıdır. Ama asıl önemlisi niçin haklıdır?

Bugün için güç ve kudret sahibi olanların borusunu tutanlara değer veren kriterler, yarın borusu ötmeyenlerin boruları öttüğünde, onlar hangi boruyu öttürecekler.

O zaman vicdan meselesi olacak mı?

Kafamda böyle deli sorular, ama soru sorarken bile vicdan denen yüceliğin kıskacından kurtulamıyoruz. Çünkü bizler iyi insanlarız, iyi insanlara sorulur mu sizce, “Sizde vicdan var mı?” diye.

İşte kötülerle iyilerin bu kavgası, milyonlarca yıldır devam ediyor.Şeytanla, şeytanın yeryüzüne indirdiği temsilcileri ve güç ve kudretin asıl sahibi olanın temsilcileri.

Birimiz kazanacağız merak etmeyin. ..

Sağlıcakla kalın.

 

YORUM YAP