reklam
reklam
DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.955.692 0.514

Bu laubalilik neden

Yayınlanma Tarihi :
Bu laubalilik neden

Biz çarşamba günü ne yaşadık? Aradan geçen zamana rağmen halen anlayamıyorum, algılayamıyorum, sindiremiyorum. Oysaki iyi çekilen kura sonucunda biz kupada tur atlamanın heyecanını ile maça hazırlanmıştık. Ne var ki birileri rotasyon ve gençleri görme maskesi ile aklımızla dalga geçti. Şehrin itibarını, prestijini çöpe attı. Bilecenler ne anlatırsa anlatsın bizim çarşamba günü izlediğimiz bir futbol maçı değildi, bir maçta takımın rotasyon yapması değildi, genç oyuncuları kazanma hiç değildi.

Takımlar Kupa maçlarında oynamayan oyuncularına şans tanırlar ama oynamayan oyuncularına, ben yarım asrı devirmiş bir futbol sever olarak şimdiye kadar hiçbir profesyonel kulübün U16 takımı ile böyle bir maça çıktığını görmedim. Eğer amaç elenmek ise elenmenin bin bir türlü hali var ama böyle bir haline şahitlik etmedik. Maçtan sonra sayın hocamız yaptığı açıklama ile geçtiği dalganın üzerine tüy dikmiş. “Kupadan elendik ama daha önemli bir şey kazandık, gençlerimizi kazandık, hepsi içeride ağlıyordu” demiş.

Allah aşkına biri bizi çimdiklesin, bu bir rüya desin. Altı yaşındaki çocuktan seksen yaşındaki dedeye kadar herkes bilir ki genç oyuncular böyle görülmez, böyle kazanılmaz. Bu yöntemle onlar sadece ezdirilir ve demoralize edilir. Nitekim öyle olmuş ve çocuklar o baskı ile soyunma odasında ağlamıştır. Genç oyuncuların A takıma kazandırılma şekli dünyanın her yerinde aynıdır. Gençler, kurulu düzen içinde ağabeylerinin yanına birer-ikişer yerleştirilerek takıma kazandırılır. 16 yaşında vücudu oturmamış, kasları tam gelişmemiş, oyun ve pozisyon bilgileri olgunlaşmamış çocukların hepsi cümbür cemaat bir Süper Lig takımının karşısına çıkarılmaz. Hadi diyelim öyle çıktınız, ihtiyaç halinde sahaya süreceğiniz as futbolcularınız kulübede oturur. Sahadaki on bir ve kulübedeki herkes U16 takımından oluşmaz. Örnek sizden bir gün önce ülkeyi Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden, ligin lideri konumundaki Galatasaray. Alt lig takımı ile kendi sahasında oynamasına rağmen Zaha ve Tete’yi sahada, İcardi ve Kerem’i kulübede tuttu.

Sivasspor açısından Kupada ilerlemenin getireceği negatif bir durum da yok. Aksine devam etmek her açıdan fayda. Devam ederseniz az da olsa para gelir, söz konusu genç oyuncuları oynatma imkânınız artar, prestijiniz yükselir. Bir tur daha geçilmesi halinde hedef büyür, belki de gerçekleşir. Bunların hepsini elimizin tersi ile itmemizi kim, nasıl izah eder bilmiyorum. Sivasspor kupadan ilk kez elenmiyor, muhtemelen son da olmayacak, ancak öyle bile isteye, taammüden elenmek ağır geliyor. Bu laubalilik bize yönetimin bilgisi ve dahli ile yaşatıldı ise memlekete yazık. Yok tamamen teknik heyetin dalga geçmesi ise hem yönetime hem memlekete yazık.

YORUM YAP