reklam
reklam
DOLAR 32,1973 % -0.03
EURO 34,9965 % -0.07
STERLIN 40,9330 % 0.04
FRANG 35,3666 % -0.12
ALTIN 2.509,76 % 0,36
BITCOIN 69.790,37 5.34

Damak çatlatan lezzet: Sivas Döneri

Yayınlanma Tarihi :
Damak çatlatan lezzet: Sivas Döneri

Gastronomi anlamındaki zenginlikleri ile bilinen Sivas’ta yaprak döner yoğun ilgi görüyor. Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan dönere vatandaşların ilgisi bir hayli fazla.

Zengin mutfağı ve tescilli lezzetleri ile gastronomi anlamında kendini ispatlayan Sivas’ta yaprak döner de yoğun ilgi görüyor. Sivas’ın meralarında beslenen hayvanlardan yapılan yaprak döner, yaz kış yoğun ilgi görüyor. 2 günlük çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan döner, yiyenlerin damak tadına hitap ediyor. Sivas döneri özellikle hayvanın topak kısmı, but kısmı ve bazı bölümlerinden yapılıyor.

Sivas dönerinin yapılışını anlatan Hasan Sönmez, “Sivas döneri; dana ve düve etinden ortaya gelen has et dönerdir. Sivas’ın havasından, suyundan, meralarından beslenen hayvanlar kesilir ustalarımızın marifetli ellerinden meydana gelir. Satışlarımız kış aylarına göre normal oluyor, yaz aylarında aşırı yoğunluktan dolayı kilolarda değişiyor. İster istemez talebimiz fazla. Yazın yabancılar geliyor. İster istemez dönerin kilosu artıyor” ifadelerini kullandı.

Kısık ateşte pişiriliyor

21 yıldır döner ustalığı yapan Tamer Acar ise “Döner ustalığı titizlik gerektiren, incelik gerektiren bir sektör. Hayvanın özellikle topak kısmından yapılıyor. But kısmından, bazı bölümlerinden yapılıyor. Kuzu kuyruğu kullanılıyor. Yaprak döner, kıymasızdır. Şişe orda takılır. Buraya forklift ile getiriyoruz. 800-900 kilo bir şiş alıyor, 1 ton aldığı da oluyor. Buraya getiriyoruz, kısık ateşte pişiriyoruz. Sonra yaprak kesimi, bıçak kesimi yapıyoruz. Sonra müşterilerimize sunuyoruz. Yiyenler memnun kalıyor. Bizi de tercih ediyorlar” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP