Zamlı tarife yürürlükte - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas HaberleriSivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Zamlı tarife yürürlükte

Bu haber 30 Ocak 2023 - 10:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

200 gram somun ekmeğin 3 lira 50 kuruştan 4 lira 50 kuruşa yükseldiği ilimizde pide fırınlarında satılan ürünlere de zam geldi.  Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası tarafından Sivas  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (SESOB) götürülen teklifin ardından 200 gram pidenin fiyatı da 4 liradan 5 liraya yükseldi. Yeni tarife bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

SOMUNUN ARDINDAN PİDE DE ZAMLANDI

Sivas’ta 19 Ocak’ta somun ekmeğin 1 lira artışla  4 lira 50 kuruşa yükselmesinin ardından pide fırınlarında da zamma gidildi.  Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası; SESOB’a zam teklifi götürdü. Maliyetler ve işçi giderlerinde yaşanan artış dikkate alınarak pide 4 liradan 5 liraya yükseltildi. 5 lira olan etli dökümü 6 liraya, 8 liradan satılan katmer ve çörek 10 liraya,  9 liradan satılan peynirli ve patatesli katmer ise 12 liraya yükseldi.

FİYAT GEÇİŞİ YAPMAK ZORUNDA KALDIK

Yeni tarifenin bugünden itibaren geçerli olacağını belirten pide fırını işletmecileri;  “Fiyatlarımızı artırmak zorunda kaldık. Maliyetlerden dolayı mecburen fiyat geçişi yapmak zorunda kaldık. Tüm vatandaşlarımızın sıkıntılı olduğunu biliyoruz ve bu konuda anlayışlı olacaklarını temenni ediyoruz. Esnaf arkadaşlarımızın işletmelerini açık tutabilmeleri için dönem dönem zam yapmak zorunda kalıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.